پای ملخ البرزی نیز به مراتع البرز باز شد

پای ملخ البرزی نیز به مراتع البرز باز شدسعید ناطقیان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در سال جاری با گونه‌ای از ملخ زیان رسان به مراتع مواجه بودیم که با توجه به گزارشات مردمی و جمع آوری نمونه‌های مختلف از نقاط مختلف استان اقدام به پایش مناطق انتشار و شناسایی نوع ملخ شد.
وی اظهار داشت: ملخ البرزی بومی دامنه جنوبی البرز است و همیشه در ارتفاعات دیده می‌شود و در قزوین و دماوند نیز مشاهده شده است ولی رشد جمعیت این گونه ملخ در سال جاری به دلیل بارندگی مناسب امسال بوده است.
ناطقیان اظهار داشت: با جمع بندی گزارشات واصله از شرکت‌های مشاوره‌ای گیاه پزشکی و بررسی رفتار خاص این ملخ، موضوع در کمیته تخصصی گیاه پزشکی اداره کل مطرح و با توجه به حساسیت موضوع در اسرع وقت مناطق آلوده توسط این کمیته بررسی و گزارش نهایی تهیه و ارائه شد.
کارشناس گیاه پزشکی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز نیز گفت: با بررسی‌های صورت گرفته و مطالعه منابع علمی موجود از یک طرف و مقایسه نمونه‌های جمع آوری شده از عرصه با نمونه‌های موجود در موزه حشره شناسی پردیس کشاورزی دانشگاه تهران و کلکسیون حشرات مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع، این ملخ به طور کامل شناسایی شد.
بهرام بهرامی رشید افزود: این آفت نوعی ملخ شاخک بلند از خانواده Tettigoniidae و جنس Polysarcus با نام ملخ شاخک بلند البرزی می‌باشد.
وی اظهار داشت: نام علمی این ملخ Polysacus elbursianus است که در سال ۱۹۳۰ برای اولین بار توسط اواروف روسی به عنوان آفت سبزی و صیفی در دامنه‌های البرز در استان تهران گزارش شده است.
بهرامی رشید ادامه داد: ملخ مذبور ۲ فاز مهاجر و انفرادی دارد که هم اکنون با فاز مهاجری آن روبه رو هستیم.
وی گفت: مهاجرت این ملخ‌ها با ظهور پوره‌ها از ارتفاعات به سمت پایین دست و بازگشت حشرات کامل به محل تخم ریزی رخ می‌دهد به طوریکه پوره این حشره اواسط خرداد ماه تبدیل به حشره کامل شده و مجدد اواسط تیرماه به سمت ارتفاعات تا ۲۸۰۰ متری برمی گردد و تخم ریزی می‌کنند و سال بعد در اردیبهشت ماه بازمی گردند.
کارشناس گیاهپزشکی منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز افزود: این ملخ تک نسلی است و پنج سن پورگی دارد، دامنه میزبانی آن وسیع بوده و در حال حاضر و طبق گزارشات واصله بین چهار تا پنج پلاک را واقع در مراتع نوجان، کندر، ارنگه و آدران از توابع شهرستان کرج به صورت لکه‌ای درگیر کرده است.
وی تصریح کرد: در مجموع سطح آلوده شده به این گونه ملخ حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هکتار از مراتع شهرستان کرج در منطقه جاده چالوس می‌باشد.
بهرامی رشید گفت: مناطقی که این نوع ملخ دیده می‌شوند، به صورت غیرشیمیایی به منظور حفظ اکوسیستم و زنجیره غذایی کنترل می‌شوند.
وی با بیان اینکه سطح آلودگی وسیع نمی‌باشد، افزود: این ملخ‌ها به مزارعی که نزدیک مراتع باشند وارد شده و خساراتی وارد می‌کنند ولی با توجه به کنترل مناسب توسط شرکت‌های پیمانکار، جای نگرانی برای مرتعداران و کشاورزان نمی‌باشد.
این کارشناس گیاه پزشکی اضافه کرد که تغذیه این ملخ‌ها از علوفه‌های پهن برگ بوده و در صورت ورود به مزارع از سبزی کاری‌ها و یا برگ درختان باغات تغذیه می‌کنند.
استان البرز دارای ۳۷۰ هزار هکتار اراضی مرتعی می‌باشد.
۶۱۵۶/‏۶۹۹۳

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *