پرستار، التیام بخش لحظات رنجوری و بیماری

پرستار، التیام بخش لحظات رنجوری و بیماری


به گزارش خبرنگار ایرنا، همزمان با میلاد فرخنده حضرت زینب (س) اسوه صبوری و دلسوزی و پرستاری و تیمارداری روز پرستار نامیده شده تا پاسداشتی باشد برای همه افرادی که با تمام وجود در کسوت پرستاری در سخت ترین و بدترین لحظات درد تیماردار بیمارانند.
پرستاران این فرشته های سفیدپوش و مهربان در تمامی ساعات شبانه روز با عشق و علاقه ای که به کار خود دارند آلام بخش رنج بیماران هستند و همدلانه با همراهان بیمار تسلی بخش می شوند.
شاید هر کس به نوعی رنج بیماری خود یا عزیزش را تحمل کرده باشد و سابقه حضور در بیمارستان و بستری شدن را سپری کرده و شاهد تلاش بی وقفه پرستاران و بهیاران در لحظات مختلف شبانه روز بوده باشد که این امر نشان از سختی کار این عزیزان دارد.
شب که همه آسوده خاطر در بستر خفته اند، افرادی هستند که در کسوت پرستاری گاهی وقت ها تا صبح بر بالین بیماران بیدار می مانند تا لذت حیات را و شیرینی لبخند بر چهره همراه بیماران را شاهد باشند.
روز پرستار، روزی برای تجلیل از اسوه های صبر و گذشت که با همه وجود از جان و آرامش خود مایه می گذارند و با فعالیت در این شغل در سخت ترین لحظات زندگی آرامش بخش جان افراد می شوند.
بی گمان فارغ از تاثیر دارو درمان نگاه مهربان و کلام دلنشین این پرستاران می تواند مایه امید و آرامش برای بیماران باشد و رنج جسمی آنان را با آرامش روحی تسکین دهد.
هرچند روز پرستار، روزی نمادین برای بر انگیختن توجه به این قشر زحمت کش و فعال است تا رنج و مشقت شغل خود را بیان کنند اما این مشقت ها و سختی ها همیشه ادامه دارد.
یکی از پرستاران بخش اورژانس بیمارستان زاگرس ایلام گفت: پرستاری شغل پر مشقتی است زیرا همیشه با لحظات سخت و دلهره آوری مواجه هستی که باید به یک بیمار در حال مرگ کمک کنی و بتوانی رنجش را کم کنی و همچنین به همراهان نگرانش نیز آرامش بدهی.
مریم- س اظهار داشت: با وجود همه سختی ها، شب بیداری ها، رنج تحمل بیماران و کمک به درمان آنها اما همین که لبخند رضایت و آرامش بر وجود بیمار یا همراهانش را مشاهده می کنی خستگی ات را فراموش می کنی.
وی ادامه داد: بیشترین مشقت پرستاران شیفت شب کاری و مزایای کم است که به رغم قول های مساعد مسئولان اما همچنان مزایای پرستاری همچنان نسبت به سایر مشاغل کمتر است.
وی افزود: اگر تعداد پرستاران در بخش ها و شیفت های شب بیشتر باشد ما کمتر به شیفت می رویم و بیشتر شب ها در کنار خانواده هستیم.
وی یکی از دیگر مشکلات پرستاران خانم که دارای فرزند کوچک هستند را نگهداری فرزندان در مواقعی که در شیفت شب هستند برشمرد.
یکی دیگر از پرستاران ایلامی گفت: عشق به کار تنها بهانه ای است که موجب می شود با وجود همه سختی ها همچنان به کار خود ادامه دهیم.
رضا – ع افزود: مزایای و حقوق پرستاران نسبت به سختی کار آنان زیاد تناسب ندارد.
وی ادامه داد: یک پرستار اولین کسی است که در هنگام مواجهه با یک بیمار که به بدترین شکل دچار صدمه شده برخورد می کند و باید در طول درمان همراه وی باشد.
وی بهترین لحظه زندگی خود را بهبود بیماران و رضایت و شادابی خانواده و همراه بیماران برشمرد.
وی افزود: امیدوارم که برای بهبود وضعیت پرستاران وزارت بهداشت برنامه جامعی اجرا کند تا رضایت این قشر از جامعه برآورده شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام به مناسبت روز پرستار گفت: با اجرای طرح تحول نظام سلامت فشار کاری پرستاران بیشتر از گذشته شد.
دکتر کریم همتی اظهار داشت: به خاطر حفظ کرامت پرستاران و کاهش فشار کار شبانه روزی آنان در بیمارستان ها و مراکز درمانی، سال آینده از محل تعداد نیروهای تخصیصی به استان، جذب پرستار در اولویت های دانشگاه قرار دارد.
وی افزود: همچنین با جابجایی نیروهای موجود در نقاط مختلف استان امسال تا حدود توانسته ایم حجم کاری این عزیزان را کاهش دهیم.
وی ادامه داد: این قشر با زحمات شبانه‌روزی، زندگی و عمر خود را وقف سلامت بیماران می کنند که غیر قابل ارزش گذاری است.
وی با بیان اینکه بیش از 1600 پرستار مرد و زن در دانشگاه مشغول به خدمت هستند، ابراز کرد: از این تعداد 978 نفر در مراکز درمانی، 250 نفر در فوریت های پزشکی و 372 نفر نیز در شبکه های بهداشتی درمانی انجام وظیفه می‌کنند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام در بخش دیگری از سخنان خود اجرای طرح تحول سلامت را یکی از موفق ‌ترین و رضایت بخش ترین اقدامات دولت برشمرد و گفت: در مدت اجرای این طرح عظیم و ارزشمند بیش از 2 میلیون نفر از خدمات درمانی با نازلترین هزینه ممکن در سطح استان بهره مند شده اند.
وی، مهمترین اقدامات اساسی این دانشگاه را پرداخت مطالبات پرسنلی و بدهی های دارویی تا پایان سال 96، پیگیری های انجام پروژه های مشترک سه جانبه و اورژانس های شهرستانی و بیمارستان 376 تختخوابی ایلام ، استخدام 115 نفر بهورز ، فوریت پزشکی و برون سپاری در بخش های خدماتی، تغدیه ای، داروخانه های مراکز بهداشت و درمان نام برد.
همتی گفت: تقدیر از خدمات پرستاران نشانگر ارج نهادن به ارزش‌های انسانی و معنوی است.
7177/6119

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *