پمپئو در گزارش سالانه آزادی مذهبی به سعودی‌ها اشاره نکرد

پمپئو در گزارش سالانه آزادی مذهبی به سعودی‌ها اشاره نکردمایک پمپئو عصر جمعه گزارش سالانه آزادی مذهبی با تکرار ادعاهای خود، جمهوری اسلامی ایران را به در نظر نگرفتن حقوق اقلیت‌ها محکوم کرد اما نگفت که در قانون اساسی ایران اقلیت‌های مذهبی تصریح شده و اکنون در مجلس شورای اسلامی هم نماینده دارند.

وزیر خارجه آمریکا در اظهارات خود اشاره نکرد که چرا او و مقام‌های بالادستی وی از اینکه دو نماینده مسلمان وارد کنگره آمریکا شده‌اند، برآشفته هستند و در قوانین ایالات متحده مساله سوگند سایر ادیان برای حضور در کنگره چگونه است.

پمپئو در این گزارش به خریدار سرسخت سلاح‌های زیبای ساخت آمریکا یعنی حکام سعودی هم اشاره‌ای نکرد که علاوه بر قتل روزنامه نگاران و اعدام فعالان مدنی، چگونه کودکان بی گناه یمنی را بمباران کرده است و آیا از نظر او، این رفتار خشونت طلبانه سعودی‌ها مصداقی برای نقض حقوق بشر محسوب می‌شود یا خیر؟

وی در این اظهارات خود روسیه، چین و ایران را به نادیده گرفتن آزادی‌های مذهبی متهم کرد و افزود: در بیشتر نقاط جهان دولت‌ها افراد را از حقوق مذهبی خود محروم می‌کنند.

در این نشست، وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این پرسش که چرا در نشست شب گذشته کاخ سفید با حمله موضعی به ایران موافقت کرده است، هیچ پاسخی نداد.

پمپئو همچنین با اشاره به سفر قریب الوقوع ترامپ به ژاپن برای شرکت در نشست گروه ۲۰ و دیدار با شیء جین پینگ رئیس جمهوری چین تنها به گفتن این جملات بسنده کرد که ” تاریخ در قبال سو استفاده چین از آزادی‌های مذهبی ساکت نخواهد بود”.

با این حال، سام براون بک سفیر آمریکا در امور آزادی‌های مذهبی پس از سوالات فراوان خبرنگاران درباره سعودی‌ها، گفت: آنها یکی از بدترین بازیگران آزادی‌های مذهبی در جهان هستند.

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *