پژوهشگاه بیوتکنولوژی از استارت‌آپ‌های گیاهان دارویی حمایت می‌کند

پژوهشگاه بیوتکنولوژی از استارت‌آپ‌های گیاهان دارویی حمایت می‌کند


به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، پژمان آزادی در نشست مذاکره همکاری با فن‌بازار محصولات گیاهی شرق کشور گفت: تحقیقات در حوزه گیاهان دارویی مغفول مانده و پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با توجه به توانمندی‌ها و تجارب خود در این زمینه آمادگی دارد در قالب قراردادهای واگذاری دانش فنی و مشاوره از استارت‌آپ‌ها و گروه‌های فعال در این حوزه حمایت کند.
وی تصریح کرد: پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی از مجموعه‌های پژوهشی نسبتاً جوان است که حدود 20 سال راه‌اندازی شده و طی این مدت فعالیت‌ها و دستاوردهای متنوعی در زمینه‌های مختلف زیست‌فناوری کشاورزی داشته است. اکنون علاوه بر پنج بخش تحقیقاتی تخصصی در ستاد پژوهشگاه، سه پژوهشکده منطقه‌ای در رشت، اصفهان و تبریز و یک مدیریت منطقه‌ای در مشهد داریم.
آزادی با بیان این‌که رویکرد پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی عمدتاً فناوری‌محور و محصول‌محور و معطوف به جلب مشارکت بخش خصوصی است، اظهار داشت: سیاست پژوهشگاه، واگذاری فناوری‌های حاصل‌شده به بخش خصوصی است و البته پس از آن‌هم در تمام مراحل به‌عنوان مشاور در کنار خریدار فناوری هستیم. پژوهشگاه برای واگذاری دانش فنی فقط پیش پرداختی از شرکت متقاضی می‌گیرد و در ادامه پس از به نتیجه رسیدن و تجاری‌سازی آن، درصدی از فروش محصول را به‌عنوان رویالیتی (حق استخراج) دریافت می‌کند.
قائم‌مقام فناوری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به فناوری‌های واگذارشده به بخش خصوصی در حوزه بذرهای هیبرید گفت: در زمینه گیاه سالیکورنیا هم قرارداد خوبی برای کشت 80 تا 90 هکتار از این گیاه داشتیم که برای توسعه تا چند هزار هکتار هم هدف‌گذاری شده است، در زمینه کشت بذری گیاه استویا هم به‌زودی قراردادی با بخش خصوصی منعقد خواهد شد.
وی به دستاوردهای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در زمینه ساخت فتوبیوراکتورهای بسیار کارآمد و درعین‌حال کم‌هزینه برای تولید مواد مؤثره گیاهی اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از مشکلات کشور در زمینه گیاهان دارویی عدم دسترسی به بذر مناسب است که در این راستا همکاران ما در پژوهشکده منطقه‌ای اصفهان، گنجینه‌ای ارزشمند از ارقام مناسب گیاه «شیرین‌بیان» کشور را گردآوری کرده‌اند. علاوه بر این آمادگی داریم پروتکل‌های تکثیر کشت بافتی برخی گیاهان دارویی را نیز به متقاضیان ارائه کنیم.
صبوری، مسئول فن‌بازار محصولات گیاهی در شرق کشور هم با اشاره به تلاش فن‌بازار برای ارتباط با بخش‌های اجرایی و پژوهشی گفت: زمینه بسیار مساعدی برای تولید انواع محصولات و فرآورده‌های گیاهی در شرق کشور وجود دارد که می‌توان با استفاده از تحقیقات و فناوری‌های به‌دست‌آمده به بهترین شکل از ظرفیت‌های موجود استفاده کرد.
وی خاطرنشان کرد: افغانستان همسایه شرقی ما که از مزیت آب کافی، خاک خوب و نیروی کار ارزان برخوردار است علاوه بر قاچاق گسترده پیاز زعفران ایران و تصاحب بازارهای جهانی در مورد محصولات گیاهی دیگر مثل زیره هم به‌شدت فعال است بااین‌حال هنوز هم می‌توانیم از مزیت دانش فنی که در اختیار محققان کشور است برای موفقیت در این عرصه استفاده کنیم.
صبوری گفت: روستایی در خراسان داریم که قابلیت کوبیدن فلفل قرمز در آن وجود دارد بااین‌حال هیچ استفاده‌ای از این ظرفیت نمی‌شود تا بازار این محصول کاملاً در انحصار هند باشد. در زمینه ادویه با وجود ظرفیت‌های خوبی که وجود دارد حتی از بسته‌بندی مناسب هم محروم هستیم.
وی اظهار امیدواری کرد که در فن‌بازار محصولات گیاهی با بهره‌گیری از توانمندی‌های پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی بتوان امکان استفاده از ظرفیت‌های خراسان در زمینه محصولات گیاهی را فراهم کرد.
در ادامه این نشست که با حضور نیراعظم خوش‌خلق سیما، رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی برگزار شد، طرفین توافق کردند زمینه‌های مختلف همکاری پژوهشگاه و فن‌بازار را شناسایی و در قالب تفاهم‌نامه‌ای مشترک اجرایی کنند.
علمی ** 1836 ** 1055

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *