پژوهشگران فسایی دوگونه جدیدمخمرعامل عفونت های قارچی ثبت کردند

پژوهشگران فسایی دوگونه جدیدمخمرعامل عفونت های قارچی ثبت کردند


به گزارش ایرنا ، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی فسا یکشنبه به نقل از معاون تحقیقات و فناوری این دانشگاه اعلام کرد: در تحقیقاتی که دکتر سید محمدحسین افسریان عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا و همکاران با عنوان شناسایی مولکولی از گونه های مخمری معمول و غیر معمول انجام دادند، دو گونه مخمری برای اولین بار در کشور به ثبت رسید.
دکتر مجتبی فرجام افزود:در این کار 110 نمونه از بیماران مبتلا به عفونت های قارچی گرفته شد که پس از انجام کار‌های تحقیقاتی قارچ شناسی،16 گونه مخمری از بیماران جدا شد.
وی افزود در نمونه های جداشده، دوگونه مخمری candida sorbosivorans و candida haemulonii برای اولین بار در کشور از بیماران با عفونت‌های پوستی و ریوی گزارش شده است.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی فسا با بیان اینکه نتایج این طرح تحقیقاتی علاوه بر تایید توسط انجمن علمی قارچ شناسی پزشکی ایران، در بانک جهانی ژن NCBI PUBMED نیز به ثبت رسیده است، افزود: مقاله عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا درمجلهJundishapur J Microbiol به چاپ رسیده است.
دکترسید محمد حسین افسریان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا نیز بیان کرد: این دو گونه مخمری معمولا کمتر باعث ایجاد عفونت در انسان می شوند اما اخیرا شیوع عفونت های قارچی غیر معمول رو به افزایش است و بعضی از این مخمرهای غیرمعمول مقاومت هایی را نسبت به بعضی از داروهای ضد قارچی از خود نشان داده اند.
این پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی فسا در تایید اهمیت ثبت مخمرهای عفونت قارچی گفت: تثبت این مخمرها نشانگر اهمیت تشخیص سریع و دقیق این عفونت های قارچی است که می‌تواند به پزشک معالج در درمان به موقع بیماران کمک موثری کند.
مخمرها از جمله عوامل مهم بروز عفونت ها هستند. شناسایی گونه های مخمری عامل، از نقطه نظر همه گیری شناسی و نیز از لحاظ انتخاب درمان مناسب،برای درمان عفونت اهمیت دارد.
فسا در 130 کیلومتری جنوب شرقی شیراز است.
6113 /1876

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *