پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر در مدیریت منابع سلامت موثر است

پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر در مدیریت منابع سلامت موثر استبه گزارش سازمان بیمه سلامت، امیر پیروزیان روز یک شنبه درباره بیماری‌های غیرواگیر و به خصوص بیماری فشار خون بالا افزود: چاقی و مصرف زیاد نمک باعث ابتلاء به بیماری فشار خون بالا می‌شود و این در حالی است که مردم ایران ۲ برابر مقدار توصیه شده سازمان جهانی بهداشت، نمک مصرف می‌کنند. خطر ابتلاء به بیماری فشار خون بالا در افرادی که دچار اضافه وزن و چاقی هستند، ۲ تا ۶ برابر بیشتر از بقیه افراد است. بر اساس توصیه سازمان جهانی بهداشت، افراد کمتر از ۵۰ سال باید در طول روز کمتر از ۵ گرم نمک مصرف کنند. همچنین توصیه شده که مبتلایان به فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی و عروقی روزانه کمتر از ۳ گرم نمک مصرف کنند.

این پزشک بیان کرد: بر اساس آمارها، فشار خون بالا به عنوان یک فاکتور خطر، عامل بیش از ۱۰ میلیون مرگ و میر در سراسر دنیا است. در کشور ما در سال ۹۶ حدود ۹۷ هزار مرگ ناشی از فشار خون برآورد شده است. باید توجه کرد که فشار خون بالا، اصلی‌ترین عامل خطر قابل تغییر برای ناتوانی و مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری‌های قلبی، بیماری‌های مزمن کلیه و سکته مغزی در ایران و جهان است.

عضو کمیته بیمه سلامت سازمان بیمه سلامت اظهار داشت: شیوع فشار خون در استان‌های مختلف بسته به فرهنگ بومی مردم و نوع تغذیه‌ای که دارند متفاوت است. به طور مثال شیوع فشار خون بالا در روستاها بیش از سایر مناطق است و این موضوع احتمالاً به دلیل سبک تغذیه مردم در روستاها به وجود آمده است. به هر حال اگر در کنترل و شناسایی فشار خون مداخله نکنیم، در آینده نزدیک، وضعیت بسیار بدتری را شاهد خواهیم بود.

اجتمام *۹۴۸۲*۱۱۹۵

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *