چالش اصلی در بازسازی مناطق سیل زده خوزستان، نبود هماهنگی بین بخشی است

چالش اصلی در بازسازی مناطق سیل زده خوزستان، نبود هماهنگی بین بخشی است


نصرا… دهقانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تاکنون حدود ۹ هزار پرونده مربوط به بازسازی منازل سیل زده به بانک‌های استان ارسال شده ولی تعداد کمی منجر به انعقاد قرارداده شده و هیچ پرداختی صورت نگرفته است.
وی گفت: بانک‌ها هنوز در پرداخت سریع تسهیلات، همگام با روند بازسازی مناطق سیل زده حرکت نکرده‌اند ولی با نشست‌های مختلفی که با بانک‌ها برگزار شده امیدواریم از اول تیرماه ۱۳۹۸، پرداخت تسهیلات بانکی که از مشارکتی به قرض الحسنه تبدیل شده است شروع شود.
بر اساس مصوبه هیأت دولت قرار است برای هر واحد احداثی در مناطق سیل زده شهری ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه و ۱۲۰ میلیون ریال کمک بدون عوض و برای واحدهای روستایی هر کدام ۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات چهاردرصدی و ۱۰۰ میلیون ریال کمک بلاعوض دولتی پرداخت شود ضمن آنکه برای تعمیر منازل آسیب دیده حداکثر ۱۵۰ میلیون ریال و ۵۰ میلیون ریال کمک بدون عوض بیان کرد و افزود: برای کمک هزینه لوازم منزل هفت هزار خانوار، ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی و ۵۰ میلیون ریال کمک بلاعوض به هر خانوار پرداخت خواهد شد.

** برای بازسازی مناطق سیل زده کمبود مصالح نداریم
رئیس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق سیل زده خوزستان گفت: هم اکنون مصالح اصلی ساختمانی همچون سیمان و میلگرد به اندازه کافی در انبارهای بنیاد مسکن وجود دارد.
دهقانی افزود: برای هر واحد مسکونی احداثی در مناطق سیل زده خوزستان هشت تن سیمان رایگان و برای منازل تعمیری یک تن سیمان اهدا می‌شود.
وی با اشاره به اینکه تأمین سیمان در تعهد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است افزود: تاکنون سه هزار تن سیمان به صورت رایگان در روستاهای سیل زده خوزستان توزیع شده و ۲ هزار تن دیگر در حال حمل به مناطق سیل زده استان است تا روند بازسازی این مناطق شتاب گیرد.
رئیس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق سیل زده خوزستان در ادامه گرمای طاقت فرسا را در کندی روند بازسازی مؤثر خواند و افزود: مردم نیز باید برای مشارکت جدی تر در روند بازسازی منازل آسیب دیده ورود کنند.

** منازل آسیب دیده در بستر رودخانه‌ها جا به جا می‌شوند
رئیس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق سیل زده خوزستان گفت: منازل آسیب دیده که در بستر رودخانه‌ها هستند و در آینده خطرآفرین خواهند بود به صورت محدود جا به جا می‌شوند.
دهقانی افزود: منازلی که در حریم رودخانه‌ها واقع شده‌اند بر اساس مطالعاتی که از سوی دانشگاه‌های شهید چمران و تهران انجام شده، ایمن سازی و مقاوم سازی می‌شوند و نیازی به جا به جایی پیدا نخواهند کرد.
به گفته وی بنیاد مسکن استان‌های هرمزگان، البرز، تهران، کرمان و فارس معین استان خوزستان در بازسازی مناطق سیل زده هستند که بررسی کار آنان نیز برعهده ستاد هماهنگی بازسازی مناطق سیل زده خوزستان می‌باشد.
به گزارش ایرنا در جریان سیلاب مهیب فروردین ماه امسال ۷۰۰ واحد شهری، سه هزار و ۴۰۰ واحد روستایی خوزستان تخریب شد و بیش از هفت هزار واحد روستایی و شهری نیز آسیب دید.
شدت و گستردگی سیلاب اخیر در خوزستان که دست کم در ۱۰۰ سال اخیر بی سابقه بود زندگی ۴۰۰ هزار نفر در ۲۱ شهرستان خوزستان را تحت تأثیر قرار داد و بیش از ۱۲۵ هزار میلیارد خسارت بر جای گذاشت.
بیشترین حجم خسارات وارده ناشی از سیلاب اخیر در شهرستان‌های شوش، شوشتر (شعیبیه)، دشت آزادگان، کارون، حمیدیه، باوی و اهواز گزارش شده است.
۶۰۶۵/‏۶۰۰۲/‏

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *