چاپ سه بعدی سریع تر بافت های زنده با مویرگ

چاپ سه بعدی سریع تر بافت های زنده با مویرگ


به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در این تکنیک جدید از فناوری چاپ هولوگرافیک با وضوح 0.5 میکرون استفاده می شود. وضوح این تکنیک 10 برابر چاپگرهای زیستی متداول و سرعت آن 1000 برابر این چاپگرها است.
به عبارت دیگر این چاپگر قادر است بخشی از بافت انسان را به همراه تمام مویرگ های آن در مدتی کمتر از 12 ساعت چاپ کند. این در حالی است که چاپگرهای موجود برای چاپ یک سانتیمتر مکعب از بافت انسان به هفته ها زمان نیاز دارند.
سرعت این چاپگر تنها توسط تنظیمات اپتیکی مورد استفاده برای سخت کردن هیدروژل محدود می شود. به همین علت اکنون محققان در تلاشند تا یک سیستم اپتیکی سفارشی توسعه دهند که قابلیت های چاپگر را به میزان چشمگیری افزایش می دهد. هدف نهایی محققان این است که بتوانند سیستم خون رسانی یک کلیه را مدتی کوتاه تر از 12 ساعت چاپ کنند.
درصورتی که محققان بتوانند اندام های زنده را چاپ کنند، علاوه بر تامین نیاز موجود به پیوند اعضا، با حذف نیاز به سیستم اکسیژن رسانی، دیالیز، تزریق انسولین و سایر روش های درمانی، می توانند هزینه های درمانی و پزشکی را کاهش دهند. این فناوری در تولید داروها و سم شناسی نیز کاربرد دارد.
علمی (6)**9259**1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *