کاهش زمان انتظار برای دریافت جنین اهدایی در کشور

کاهش زمان انتظار برای دریافت جنین اهدایی در کشور


به گزارش روز شنبه ایرنا از پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی- ابن سینا، دکتر فرهاد یغمایی افزود: کلینیک اهدای مرکز درمان ناباروری ابن سینا، بانک جنین اهدایی را مطابق با آخرین پروتکل های جهانی، برای ارتقای کیفیت و تسریع روند اهدای جنین ایجاد کرده است.
وی با تأکید بر اینکه انتخاب اهداکنندگان و دریافت کنندگان بر مبنای قانون و مقررات مصوب وزارت بهداشت انجام می شود، شرایط لازم برای اهدا و دریافت جنین و روند ارزیابی آن را چنین تشریح کرد: داشتن سلامت متعارف از نظر بیماری های داخلی، روانی، عفونی، ژنتیک، زنان و اورولوژی و نیز، احراز صلاحیت اخلاقی، از جمله شاخص های اصلی انتخاب اهداکنندگان و دریافت کنندگان است. همچنین، مسائل حقوقی در ابتدا به دقت بررسی می شوند و رعایت دقیق و کامل محرمانگی روند اهدا و ناشناس ماندن اهداکننده و دریافت کننده، از اصول مهم این کلینیک است.
مسئول کلینیک اهدای مرکز درمان ناباروری ابن سینا درباره چگونگی شکل گیری بانک جامع جنین اهدایی کشور در این مرکز گفت: این مرکز نزدیک به دو دهه است که خدمات درمان ناباروری به روش لقاح برون تنی (IVF) را به هموطنان عزیز ارائه می کند و به دلیل نرخ بالای موفقیت درمان در این مرکز، بسیاری از زوج ها صاحب فرزند می شوند و تعدادی جنین فریز شده از روند درمان ایشان در مرکز باقی می ماند. بنابراین در نخستین گام برای ایجاد این بانک، زوج های دارای جنین فریز شده که حداقل یک فرزند سالم داشتند، برای گفت وگو درباره اهدای جنین های باقیمانده شان به مرکز دعوت شدند.
یغمایی افزود: در جلسات گفت وگو به همۀ پرسش های اخلاقی و حقوقی این زوج ها پاسخ دادیم و پس از ارائه توضیحات کامل و جامع، رضایت نامۀ کتبی و حقوقی اهدای جنین از ایشان گرفته شد و از سوی مرکز تعهد داده شد که مشخصات آنها کاملاً محرمانه بماند. همچنین، زوج های داوطلب اهدا براساس پروتکل های و راهنمای علمی و به روز موجود در دنیا، به طور کامل بررسی شدند. بررسی های ژنتیکی و در صورت لزوم، تست های غربالگری ژنتیکی انجام شد، واحد جنین شناسی کیفیت جنین ها را ارزیابی کرد.
و ی ادامه داد: متخصصان نیز، سلامت داوطلبان اهدا را از نظر جسمی و روانی بررسی کردند. پس از اتمام این مراحل، برخی از داوطلبان فاقد شرایط رد شدند و فقط جنین زوج هایی که دارای همۀ شرایط لازم بودند، در بانک جنین ثبت شد.
مسئول کلینیک اهدای مرکز درمان ناباروری ابن سینا خاطر نشان کرد: مهمترین مزیت ایجاد این بانک اطمینان از سلامت روند اهدا و جلوگیری از ورود دلالان و تجاری سازی این خدمات درمانی است.
عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا در ادامه تصریح کرد: این رویداد یک پیشرفت مهم در روش های کمک باروری در کشور به شمار می آید و مرکز درمان ناباروی و سقط مکرر ابن سینا، وابسته به پژوهشگاه ابن سینا- جهاددانشگاهی توانسته است با ایجاد بانک جامع جنین های اهدایی، مطابق با آخرین پروتکل ها و راهنماهای علمی جهان در این زمینه و با رعایت دقیق موازین حقوقی و اخلاقی، خدمت مهمی به زوج های نابارور کشور ارائه کند.
یغمایی ضمن اشاره به کوتاه شدن زمان دریافت خدمات اهدا از سوی متقاضیان این خدمت تشریح کرد: تا سال 95 معمولا دریافت تخمک اهدایی با توجه به صف انتظار و منابع موجود از 2 تا 4 سال به طول می انجامید که در حال حاضر با توجه به تمهیدات صورت گرفته به کمتر از 6 ماه کاهش یافته است.
وی در ادامه با تاکید بر مهم ترین دستاورد کلینیک اهدای مرکز درمان ناباروری ابن سینا که بانک جامع جنین اهدایی است، افزود: با توجه به اینکه تا پیش از سال 95 بانک جنین اهدایی به شکلی متعارف شکل نگرفته بود، معمولا تا 5 سال نیز صف انتظار دریافت جنین اهدایی را داشتیم که در حال حاضر ظرف مدت 6 ماه می توانیم پاسخگوی بیماران متقاضی و واجد شرایط باشیم.
یغمایی تصریح کرد: به تازگی نیز به زوجین متقاضی دریافت جنین اهدایی که در سال 96 ثبت نام کرده اند و پرونده آنها تکمیل شده، فراخوان داده شده تا جهت دریافت اهدا به مرکز درمان ناباروری ابن سینا مراجعه کنند.
عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا افزود: درمان فوق تخصصی گروهی با داشتن امکانات و تجهیزات منحصر به فرد و کادر علمی متخصص و با تجربه از جمله مزایای این مرکز است و نرخ بالای موفقیت در درمان ناباروری و درمان های جایگزین نیز همواره از افتخارات ما بوده است. اکنون نیز توانسته ایم با ایجاد این بانک از جنین های اهدایی دارای کیفیت بالا که با ارزیابی های دقیق و سختگیرانه انتخاب شده اند، صف های طولانی متقاضیان جنین اهدایی را کاهش دهیم و خدماتی پیشرو و ارزشمند را به ایشان عرضه کنیم.
علمی (1) ** 1201 **1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *