کاهش کلسترول با پروتئین سویا

کاهش کلسترول با پروتئین سویا


به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیکال اکسپرس، در حالی که سازمان غذا و داروی آمریکا در نظر داشت سویا را از فهرست موادغذایی مفید برای قلب حذف کند، محققان بیمارستان سنت مایکل در تورنتو با استفاده از یک متا آنالیز متشکل از 46 آزمایش، مواد غذایی موجود در سویا را بررسی کردند.
برخی آزمایش‌ها تاثیر پروتئین بر کلسترول LDL یعنی همان کلسترول بد را مورد ارزیابی قرار دادند. زمانی که مقدار این کلسترول زیاد می‌شود، در رگ‌های خونی رسوب می‌کند. برخی آزمایش‌ها نیز مقدار کلسترول کلی را ارزیابی کردند.
نتیجه مطالعات نشان می‌دهد پروتئین سویا کلسترول LDL را به میزان 3 تا 4 درصد در بزرگسالان کاهش می دهد، این میزان کوچک ولی بسیار موثر و قابل توجه است.
محققان بر این باورند که پروتئین سویا باید در فهرست غذاهای سالم برای قلب قرار گیرد، زیرا تاثیر قابل توجهی بر کاهش کلسترول دارد.
کاهش کلسترول یکی از مهمترین روش‌های جلوگیری از سخت شدن رگ های خونی است. از طرفی کاهش کلسترول از تشکیل پلاک‌های خون در رگ ها و انسداد آن جلوگیری می‌کند و در کنار افزایش فشار خون؛ یک روش موثر برای سلامت سیستم قلب و عروق است.
علمی **9259**1485

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *