کتاب ‘اطلس ترمیم زخم با رویکرد بازسازی بافت’ منتشر شد

کتاب ‘اطلس ترمیم زخم با رویکرد بازسازی بافت’ منتشر شد


به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد نانو، این اطلس با ارائه تئوری ترمیم بافت و ارائه آخرین روش‌های علمی ترمیم بافت به عنوان یک مرجع برای پزشکان، پرستاران و فعالان حوزه زخم، در مقیاس ملی و بین‌المللی مورد استفاده خواهد بود.
در بخشی از این کتاب به محصولات سیلوسپت شرکت دانش‌بنیان کیتوتک پرداخته شده است. سیلوسپت ضدعفونی‌کننده نانویی بوده که به جای الکل برای ضدعفونی‌کردن زخم استفاده می‌شود، این محصول نانویی قادر است طیف وسیعی از میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا را حداکثر درعرض 5 دقیقه از میان ببرد و از عفونی شدن محل زخم جلوگیری کند.
این محصول حاوی نانوذرات نقره در ابعاد حدود 20 نانومتر بوده و بدون تحریک‌پذیری و سمیت، می‌تواند اثربخشی بالایی روی پوست ایجاد کند. این محصول علاوه بر اثرات درمانی برای بیمار، به هنگام استفاده مشکلی برای پرستاران و پزشکان نیز ایجاد نمی‌کند؛ چرا که رنگ و بوی بدی ندارند.
در این اطلس انواع مختلف زخم در بیمارانی از نژادها و قومیت‌های گوناگون در ایران گردآوری شده است. محتوای این کتاب در حوزه مهندسی بافت و پزشکی بالینی است و در دو بخش تئوری ترمیم زخم با معرفی به‌روزترین روش‌های درمانی نظیر استفاده از فناوری‌نانو و بخش علمی حاوی گزارش ترمیم زخم در 161 بیمار ارائه شده است.
بخش دوم این اطلس با ارائه دستورالعمل‌های درمانی انواع مختلف زخم راهنمای جامعی برای پزشکان، پرستاران و تمامی فعالان حوزه زخم به شمار می‌رود.
از جمله بخش‌های مختلف این کتاب می‌توان به بیان اصول ترمیم زخم و بافت، ارائه یک راهنمای تصویری جامع برای درمان بیماران مختلف، ارائه دستورالعمل‌های درمانی به‌روز با رویکرد بازسازی بافت اشاره کرد.
در این اطلس که به زبان انگلیسی منتشر شده، مطالعات بالینی انجام شده طی یک دوره پانزده ساله روی 161 بیمار در بیش از 30 بیمارستان علوم پزشکی کشور در 264 صفحه تمام رنگی ارائه شده است.
انتشارات Elsevier از 139 سال پیش تاکنون، یکی از بزرگ‌ترین ناشران مطبوعات پزشکی وعلمی جهان بوده و «اطلس ترمیم زخم: از دیدگاه بازسازی بافت» را نیز با شماره شابک 0323679684/ 9780323679688 در سیزده فصل منتشر کرده است.
علمی ** 9340**1485

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *