کرزی خواستار توقف کشتار افغان ها شد

کرزی خواستار توقف کشتار افغان ها شدبه گزارش ایرنا، رئیس جمهور سابق افغانستان روز شنبه با صدور اطلاعیه ای نگرانی خود را از افزایش تلفات غیرنظامیان در روزهای اخیر ابراز داشت.

وی گفت «هرگونه عملیات نظامی را که باعث کشته شدن افغان‌ها می‌گردد، به شدیدترین الفاظ تقبیح می‌کنم.»

کرزی از طرف‌های درگیر در جنگ خواست از تداوم عملیات های نظامی علیه یکدیگر که زیان‌های جانی و مالی به دنبال دارد دست بکشند و تلاشهایشان را برای رسیدن به صلحی دائمی در کشور از طریق مذاکرات بین‌الافغانی سرعت بخشند.

طی هفته جاری، چندین عملیات تروریستی، انتحاری و جنایی در کابل و سایر استانهای این کشور به وقوع پیوست، که منجر به جان‌باختن شماری از افراد نظامی و غیر نظامی شد.

در تازه‌ترین رویدادهایی از این دست، صبح دیروز کاروان نیروهای خارجی در «قلعه‌وزیر» از حوزه نهم پلیس کابل، مورد حمله خودرو بمب گذاری شده از سوی طالبان قرار گرفت.

وزارت داخله افغانستان اعلام کرد در این حمله چهار شهروند غیرنظامی کشته و سه نفر دیگر مجروح شدند.

دفتر مطبوعاتی نیروهای خارجی در کابل نیز در گفت و گو با رسانه ها از مجروح شدن چهار نظامی آمریکایی در این واقعه خبر داد، اما اطلاعیه طالبان تاکید دارد که در این عملیات انتحاری ۱۰ نظامی آمریکایی کشته شدند.

همچنین روز قبل ازحمله به کاروان آمریکایی ها، یک فرد انتحاری از گروه تروریستی داعش هنگام خروج دانشجویان دانشگاه نظامی مارشال فهیم، جلیقه انفجاری خود را مقابل در ورودی این دانشگاه منفجر کرد که منجر به کشته شدن شش دانشجوی نظامی و مجروح شدن ۱۶ نفر شد که چهار نفر از مجروحان، غیرنظامی بودند.

نکته جالب اینکه در ۲۹ مهرماه سال گذشته و همچنین ۹ بهمن ماه ۹۷ به این دانشگاه حمله شد و تکرار این حمله در سال جدید نمایانگر ساختار شکننده امنیتی در کابل است.

طی هفته گذشته، در استانهای افغانستان نیز، دهها سرباز ارتش و پلیس در عملیات های نظامی و انتحاری طالبان و داعش کشته و مجروح شدند. کشته شدن ۱۹ نظامی در شهرستان «چهارچینو» ارزگان، تازه ترین نمونه آن است.

در همین پیوند، هر چند نهادهای امنیتی افغانستان از وارد کردن تلفات سنگین به طالبان و کشف و نابودی دو زندان این گروه مسلح طی هفته گذشته می گویند، اما آمارها از کشته شدن دستکم ۱۰۵ نیروی امنیتی و خیزش مردمی در این هفته حکایت دارد.

همچنین دهها غیرنظامی نیز از سوی طالبان و حملات هوایی نیروهای امنیتی افغانستان، کشته و مجروح شده اند.

**آساق** ۱۵۱۸.

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *