کشف باکتری مقاوم در برابر آنتی بیوتیک در ایستگاه فضایی

کشف باکتری مقاوم در برابر آنتی بیوتیک در ایستگاه فضایی


به گزارش روزز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، خوشبختانه باکتری های شناسایی شده در ایستگاه فضایی عامل بیماری های انسانی نیستند. با وجود این کشف این نوع باکتری در ایستگاه فضایی بین المللی موجب نگرانی متحخصصان شده است.
بدن انسان با بسیاری از انواع میکروب های مفید همزیستی دارد و با وجود اتخاذ تدابیر شدید برای پاکسازی میکروب ها، ممانعت کامل از ورود میکروارگانیسم ها به درون فضاپیماها امکان پذیر نیست. بنابر این عجیب نیست که انواعی از میکروب ها در ایستگاه فضایی بین المللی یا فضاپیماها یافت شود.
با وجود این شرایط زیستی در فضا به طور کلی با زمین تفاوت دارد. میکروگرانش، تشعشعات کیهانی، سطح بالای دی اکسید کربن و حضور مستمر انسان ها در محیط ایستگاه فضایی ممکن است نحوه زیست و تکثیر میکروب ها را تحت تاثیر قرار دهد.
محققان با مقایسه مقاومت این باکتری ها با سه نوع از باکتری های گونه انتروباکتر که در بیمارستان ها یافت شده و عامل بیماری زای انسان محسوب می شوند، دریافتند باکتری های فضایی در مقابل سفازولین، سفوسکسیتین، اکساسیلین، پنی سیلین و ریفامپین کاملا مقاوم بوده و در مقابل سایر انواع آنتی بیوتیک ها نیز دارای سطوحی از مقاومت هستند.
همچنین محققان دریافتند با وجود این که باکتری های فضایی فعلا عامل بیماری زایی برای انسان محسوب نمی شوند، دارای 112 ژن مشترک با انواع عامل بیماری های واگیردار هستند. بر اساس مدل سازی های کامپیوتری احتمال تبدیل شدن این باکتری های فضایی به عامل بیماری زا به 79 درصد می رسد. با وجود این اطمینان از صحت این مدل سازی و تعیین میزان خطرات احتمالی ناشی از این باکتری ها مستلزم انجام آزمایشات و تحقیقات بیشتر است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه BMC Microbiology منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *