کشف منبع جدید سلول های خونی در بدن انسان

کشف منبع جدید سلول های خونی در بدن انسان


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان از دو سال قبل متوجه شدند بیمارانی که پیوند روده می شوند، علاوه بر تولید سلول های خونی بدن خود، می توانند سلول های خونی بدن اهدا کننده عضو را نیز تولید کنند. البته این پدیده تقریبا در هنگام پیوند تمام اعضای بدن تاحدی رخ می دهد، در پیوند روده سلول های خونی عضو اهدایی به مدت طولانی باقی می مانند و در نگاه اول رفتاری غیرطبیعی دارند.
محققان در این تحقیقات 21 دریافت کننده پیوند روده را به مدت 5 سال تحت نظر قرار دادند و دریافتند سلول های بنیادی خونی و نیایاخته اهدا کننده علاوه بر مخاط روده اهدایی در بخش هایی از روده کوچک، کبد و گره های لنفاوی نیز وجود دارند. همچنین مشخص شد با گذشت زمان این سلول ها با بافت های خون ساز دریافت کننده، جایگزین می شوند.
تا کنون تصور می شد تنها محل تولید سلول های خونی در بدن انسان، مغز استخوان است. اما این تحقیقات نشان می دهد روده نیز دارای بافت های خون ساز بوده و نقش مهمی در تولید سلول های خونی بر عهده دارد. با وجود این که هنوز میزان خون تولید شده در روده مشخص نیست، محققان معتقدند میزان آن به 10 درصد از خون تولید شده در بدن می رسد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Cell Stem Cell منتشر شده است.
علمی (6)**9259*2017

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *