کمبود برخی از داروها در زنجان برطرف می شود

کمبود برخی از داروها در زنجان برطرف می شود


دکتر جواد تاج کی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: موضوع کمبود چند قلم دارو مورد نیاز بیماران به سطح کشور باز می گردد و منحصر به این استان نیست.
وی اظهار داشت: یکی از علت های اصلی کمبود اقلام دارویی به احصا نشدن برآورد دقیق از چگونگی میزان مصرف و نیاز در کشوربر می گردد و از طرفی این نوع داروها وارداتی بوده و زمان زیادی طول می کشد تا به دست مصرف کننده برسد.
تاج کی خاطرنشان ساخت: هم اکنون اقلام دارویی مورد نیاز استان بویژه بیماران خاص در داروخانه های استان به اندازه کافی تامین شده و مشکلی در این ارتباط وجود ندارد.
این مسئول اضافه کرد: هر سال افزایش قیمت داروها توسط سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام می شود که این رقم در سال جاری به طور میانگین 10 درصد است.
وی ادامه داد : بیش از 2 هزار هزار قلم دارویی در کشور وجود دارد و در این میان بیشترین افزایش قیمت نیز به مکمل ها اختصاص داشته که این رقم در دیگر اقلام متفاوت بوده است.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به علت های افزایش قیمت اقلام دارویی گفت: دارو کالایی یارانه ای محسوب می شود و با توجه به اینکه هزینه های جانبی آن هر سال افزایش می یابد بناچار درصدی از قیمت ها در این بخش تعدیل می شود.
وی اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان تا 6 ماه آینده نسبت به ذخیره اقلام دارویی مورد نیاز بیمارستان های تحت پوشش اقدام کرده و این کار همچنان ادامه دارد.
تاج کی خاطرنشان ساخت: این معاونت و دانشگاه علوم پزشکی تلاش دارد اقلام دارویی مورد نیاز مصرف کنندگان را به راحتی و با کمترین قیمت در اختیار آنان قرار دهد.
این مسئول تاکید کرد: شهروندان در صورت گرانفروشی، مشکلات غذایی و آگاهی از کمبودهای دارویی استان موارد را با شماره تلفن 33550100 و 101 مرکز اطلاع رسانی غدا و داروی این معاونت در میان بگذارند.
به گزارش ایرنا، هم اکنون 110 داروخانه دولتی و خصوصی در استان فعال است که از این تعداد حدود 70 داروخانه در شهر زنجان واقع شده است.
7320/8068

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *