کنگره بین المللی سرطان شایع دستگاه گوارش در گرگان آغاز شد

کنگره بین المللی سرطان شایع دستگاه گوارش در گرگان آغاز شد


به گزارش چهارشننبه خبرنگار ایرنا دبیر اجرایی این کنگره در مراسم آغاز این نشست علمی اظهار داشت: در این کنگره که به مدت سه روز و تا سیزدهم اردیبهشت ماه ادامه دارد تازه ترین یافته های تشخیص به موقع و درمان بهنگام سرطان های دستگاه گوارش توسط اندیشمندان داخلی و خارجی در این کنگره مورد بحث وبررسی قرار می گیرد.
دکتر محمد نعیمی طبیعی اظهار داشت: در این کنگره 200 نفر از متخصصین رشته های مرتبط با سرطان از 4 کشور چین، فرانسه، ایتالیا و کانادا و شرکت کنندگانی از استانهای مختلف کشور حضور دارند.
معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی گلستان ادامه داد ا:ز بین مقاله های پژوهشی که به دبیرخانه کنگره ارسال شده است 8 مقاله بصورت سخنرانی و مابقی بصورت پوسترهای پژوهشی برای 150 نفر از پزشکان استان در رشته های تخصصی گوارش، رادیولوژی، پاتولوژی، جراحی و جراحی سرطان، رادیو تراپی و هماتولوژی و آنکولوژی ارایه خواهد شد.
در همین پیوند معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی نیز اظهار داشت: مطالعه مبتنی بر جمعیت طولانی مدت سرطان از سال 2000 میلادی در گلستان شروع شده و تا بیست سال اینده ادامه خواهد داشت.
دکتر رضا ملک زاده اظهار داشت: قبل از انقلاب بیشترین شیوع سرطان مری در گلستان به چشم می خورد که بعد از انقلاب با بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی مردم شیوع این بیماری مری بطور چشمگیری در گلستان کاهش یافت.
وی مصرف کم سبزیجات، چای و نوشیدنی داغ، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، مصرف تریاک و آلودگی هوا را از جمله موارد ابتلا به سرطان گوارش عنوان کرد و گفت با انجام برخی از مداخلات و رعایت اصول بهداشتی می توان تا حدود زیادی از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرد.
7333/3091

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *