گام های پایدار ایران و برزیل برای تعمیق مناسبات علمی

گام های پایدار ایران و برزیل برای تعمیق مناسبات علمی


به گزارش روز شنبه ایرنا از ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی، این ستاد و بنیاد تحقیقاتی سائوپائولو برزیل (FAPESP) در تازه ترین فراخوان پذیرش طرح های تحقیقاتی در زمینه های بین رشته ای مغز و علوم شناختی از میان شش طرح ارسالی پژوهشگران ، یک طرح دیگر در حوزه علوم اعصاب شناختی را برای همکاری مشترک تایید و تصویب کردند.
دکتر ‘ محمد حسین مقامی ‘ کارشناس ارشد میز همکاری های ایران و برزیل ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی گفت: طرح های ارسالی به ستاد توسعه علوم شناختی که در نتیجه فراخوان پذیرش طرح ها از بهمن ماه سال گذشته صورت گرفته است، براساس کیفیت علمی و نوآوری ،قابل اجرا بودن طرح پیشنهادی، تخصص مجریان و دستاورد علمی به عنوان همکاری بین ایران و برزیل. مورد ارزیابی داوران و شورای پژوهشی دو نهاد فعال در حوزه علوم شناختی قرار گرفت و یک طرح برای همکاری مشترک تصویب شد.
وی گفت: این طرح پژوهشی مشترک از سوی دکتر رضا خسروابادی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و ‘فابیو سیموس د سوزا’ از دانشگاه فدرال برزیل در زمینه علوم اعصاب شناختی برای همکاری مشترک ارایه شده است.
مقامی افزود: اجرای این طرح با حمایت مشترک و مساوی تحقیقاتی سائوپائولو (FAPESP) برزیل و ستاد توسعه علوم و فناوری¬های شناختی (CSTC) ایران صورت می گیرد و حداکثر مدت اجرای طرح نیز دو سال است.
کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم شناختی و عضو هیات علمی دانشگاه شهید رجایی خاطر نشان کرد: در نتیجه تلاش ها و رایزنی های مستمر علمی تحقیقاتی ، درحال حاضر دو طرح پژوهشی مشترک در حوزه هوش مصنوعی و نیز آموزش و پرورش شناختی میان پژوهشگران و اساتید دو کشور در دست اجرا است.
ایران و برزیل برای توسعه و گسترش و تعمیق همکاری های علمی و جلب محققان و متخصصان در بخش های مختلف بویژه در حوزه توسعه علوم و فن آوری های شناختی، میز همکاری مشترک میان دو کشور را ایجاد کردند تا دامنه فعالیت ها و تشریک مساعی برای همکاری های متقابل تقویت شود. برگزاری شش دوره فراخوان جهت پذیرش طرح های پژوهشی در زمینه های علوم شناختی حاصل ارتباط و تماس های کارشناسان ارشد ستاد علوم شناختی و دو مرکز معتبر علمی برزیل برای ایجاد یک فضای مستحکم همکاری متقابل میان دو کشور در دو سال اخیر است.
ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی و نیز بنیاد تحقیقاتی سائوپائولو و سازمان حمایت و ارزیابی تحصیلات تکمیلی جمهوری فدرال برزیل برای تقویت پیوندهای علمی میان مراکز تخصصی و تحقیقاتی و در راستای اجرای پروژه های مشترک به همراه مبادله استاد و دانشجو در زمینه مطالعات مغز و شناخت ، دو تفاهم نامه امضا و مبادله کردند .
پیشرفت دانش علوم شناختی در ایران در سال های اخیر بسیار چشمگیر بوده و کشورمان در زمینه هوش مصنوعی رتبه شانزدهم جهانی را به خود اختصاص داده و همچنین در حوزه علوم شناختی در سطح دوم کشورهای منطقه جای دارد.
رشد فزاینده علم و دانش در ایران و توان مندیهای علمی کشورمان از یک سو و برخورداری برزیل از امکانات و پتانسیل های اقتصادی و توسعه ای ، دو کشور را در مسیر تقویت همکاری های متقابل علمی بویژه در حوزه های توسعه علوم و فن آوری های شناختی سوق داده و زمینه را برای تقویت و گسترش همکاری های علمی میان دو کشور فراهم آورده است.
علمی (1) ** 1201 **1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *