گسترش ورزش در بین بیماران خاص نیازمند فرهنگ سازی است

گسترش ورزش در بین بیماران خاص نیازمند فرهنگ سازی است


محمد سوداوی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: برخلاف تلقی بخشی از افکار عمومی، ورزش هیچ ضرری برای بیماران خاص ندارد و حتی در مدت زمان درمان یا کاهش آسیب آنها نیز موثر است و در این راستا باید با آموزش صحیح و فرهنگ سازی، پزشکان، پرستاران و بیماران را به پیروی از این خط مشی ترغیب کرد.
وی با بیان اینکه دارو تنها بخشی از سیر درمان بیماران را تشکیل می دهد، ادامه داد: فعالیت های ورزشی و بدنی می تواند راهبردی اساسی برای درمان بیماران باشد و این امر باید از سوی پزشکان و پرستاران، بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.
این رییس مرکز پزشکی، تقسیم بندی انواع بیماری ها و بیماران و تعیین برنامه ورزشی مناسب برای آنان را ضروری خواند و افزود: برنامه ریزی مناسب ورزشی با توجه به شرایط عمومی مبتلایان، باید با رویکرد علمی انجام شود تا بهترین دستاورد را برای شخص داشته باشد.
سوداوی، یکی از راه های بسط ورزش بین جامعه مبتلایان به بیماری های خاص در کشور را برگزاری همایش های تخصصی عنوان کرد و گفت: در این رویدادهای علمی می توان پزشکان، پرستاران، خانواده ها و خود بیماران را آموزش داد.
وی به برگزاری همایش تخصصی ورزش در بیماران کلیوی و دیالیزی با حضور جمعی از ورزشکاران و دانشجویان رشته های مرتبط با ورزش و پزشکی در این مرکز پزشکی اشاره و تصریح کرد: این رخداد علمی با توجه به نتایج مثبت آن، آغازی برای برپایی سایر سمینارهای تخصصی خواهد بود.
رییس این مرکز درمانی، تاثیرگذاری و سودمندی همایش هایی از این دست را در گرو همکاری و مشارکت بیشتر جامعه پزشکی و ورزشی دانست.
به گزارش ایرنا، حدود 2 هزار نفر از بیماران خاص در اصفهان، ورزشکاران بیمه شده هستند که 260 نفر از آنان را ورزشکاران حرفه ای تشکیل می دهند.
بالغ بر یکهزار و 500 بیمار دیالیزی در استان زندگی می کنند که حدود50 درصد آنها در شهر اصفهان هستند.
فدراسیون ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا سال 1378 تاسیس شد و ورزش بیماران پیوند اعضا، همودیالیزی، هموفیلی، دیابتی، تالاسمی و ام اس را تحت پوشش خود گرفت.
هرچند جمعیت هدف این فدراسیون در حال حاضر قریب یک میلیون نفر است، اما بر اساس آمار ارائه شده 12 درصد از جمعیت کشور از این بیماری ها رنج می برند که با توسعه ورزش همگانی می توان گام مهمی در کاهش آن برداشت.
مرکز پزشکی تخصصی حضرت ابوالفضل که با هزینه400 میلیارد ریال و زیربنای10 هزار مترمربع در هفت طبقه ساخته شده است از اردیبهشت 97 کار خود را آغاز کرد.
این مرکز دارای80 تخت دیالیز و درمانگاه های داخلی، قلب، نفرولوژی، چشم، دندانپزشکی و تصویربرداری است.
6027/6020

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *