یافته های جدید یک پژوهش درباره آثار مرگبار مصرف الکل

یافته های جدید یک پژوهش درباره آثار مرگبار مصرف الکل


به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی علمی و پزشکی مدیکال نیوز تودی، این مطالعه به نام بار جهانی بیماری ها 2016، سطح مصرف الکل و عواقب آن را بر سلامت طی سال های 1990 تا 2016 در 195 کشور جهان بررسی کرده است.
یافته های این مطالعه که اکنون در نشریه پزشکی لنست منتشر شده نشان می دهد، مصرف الکل در سال 2016 دلیل سه میلیون مرگ در سراسر جهان شده است. مصرف الکل دلیل اصلی مرگ و میر بین افراد 15 تا 49 ساله در این سال بوده است که در واقع 12 درصد از میزان مرگ و میر در مردان این سنین را شامل می شود.
دکتر امانوئلا گاکیدو محقق ارشد این مطالعه می گوید: یافته های ما با نتایج تحقیقات دیگر هماهنگ است، این یافته ها ارتباط روشن و متقاعد کننده ای بین مصرف الکل و مرگ پیش از موعد، سرطان و بیماری های قلبی و عروقی یافته اند.
وی و همکارانش در موسسه سنجش و ارزیابی سلامت دانشگاه واشنگتن سیاتل آمریکا افزوده اند: سالم ترین میزان مصرف الکل، اصلا مصرف نکردن آن است. آنها توضیح می دهند این یافته با بسیاری دستورالعمل های سلامت و بهداشت تناقض دارد که معمولا مصرف یک یا دو بار الکل در روز را برای سلامتی مفید توصیه می کنند.

***الگوهای متنوع مصرف الکل در جهان
این مطالعه با همکاری بیش از 500 محقق، فرد دانشگاهی و پرسشگر در بیش از 40 کشور جهان، برای بررسی مصرف الکل در سطح جهان با استفاده از داده های 694 مطالعه و بعد از آن 592 تحقیق که 28 میلیون نفر را در سراسر جهان دربر می گیرد برای بررسی عواقب مصرف الکل انجام شده است.
نتایج مطالعات نشان داد 32.5 درصد از افراد در سطح جهان الکل مصرف می کنند، این میزان بر اساس شاخص زنان و مردان متغیر است؛ طوری که 25 درصد زنان و 39 درصد مردان نوشیدنی الکلی می نوشند. همچنین میزان مصرف الکل در میان مردان دو برابر زنان است و به طور متوسط زنان روزانه 73 دهم درصد و مردان 1.7 درصد الکل در نوشیدنی های خود مصرف می کنند که حتی از دستورالعمل های سلامتی و بهداشتی در آمریکا کمتر است زیرا بر اساس این دستورها میزان مصرف الکل استاندارد حدود روزانه 14 گرم است.
یکی دیگر از نتایج این مطالعه یافتن الگوهای متفاوت در زمینه نوشیدن در کشورهای مختلف است، بیشترین میزان مصرف الکل در دانمارک با 97.1 درصد میان مردان و و 95.3 درصد میان زنان نوشیدنی الکلی مصرف می کنند و کمترین میزان مصرف در کشورهای بنگلادش و پاکستان بوده است.
بیشترین سطح متوسط نوشیدن برای مردان در رومانی بوده است که روزانه بیش از 8 نوشیدنی و برای زنان در اوکراین با روزانه بیش از 4 نوشیدنی ثبت شده است. همچنین کمترین سطح متوسط نوشیدن در بین مردان در پاکستان با 7 ده هزارم درصد و سه ده هزارم درصد بین زنان در ایران ثبت شده است.

***لزوم اقدام سریع
محققان برآورد کرده اند خطر مصرف یک نوشیدنی الکلی در روز طی یک سال برای مردان 15 تا 95 ساله خطر بروز یا تعمیق یک تا 23 مورد خطر برای سلامتی را تا 5 درصد افزایش می دهد.
بیماری هایی که در این مطالعه مدنظر محققان بوده؛ شامل بیماری های قلبی و عروقی شامل حمله و بیماری های قلبی، بعضی سرطان ها مانند سرطان سینه، کبد و دیگر اندام های داخلی، دیابت و دیگر بیماری های غیرعفونی، جراحات و صدمات غیرعمد، خشونت، جراحات مرتبط با رانندگی و خودزنی است.
دکتر مکس گریسوولد از دیگر محققان این طرح می گوید: مطالعات پیشین نشان می داد میزان کم مصرف الکل با شرایط خاص می تواند مفید باشد، اما ما پی بردیم با توجه به مخاطراتی که مصرف الکل دارد هر میزان از مصرف آن مضر است.
وی از دولت ها می خواهد سیاست های خود را به شکلی تغییر دهند که یا موجب کاهش سطح میزان مصرف الکل افراد با قطع مصرف کلی آن شود.
در بعضی کشورها مانند آمریکا اطلاع رسانی در سطح بهداشت عمومی بیشتر یا شامل هشدار در مورد مصرف زیاد الکل است یا از مردم می خواهد به اندازه متداول الکل مصرف کنند.
این مطالعه تاکید دارد: هرگز به این مورد اشاره نمی شود که سالم ترین میزان مصرف الکل، اصلا ننوشیدن الکل است برای نمونه این حقیقت که الکل و سلامت
مصرف بالای الکل در سال های 2006 تا 2010 در آمریکا منجر به 88 هزار مرگ در سال شد که از امید به زندگی فوت شدگان 30 سال می کاست، همچنین در میان بزرگسالان 20 تا 64 ساله بین 1 تا 10 مرگ به دلیل مصرف بالای الکل روی داده بود.
ریچارد هورتون سردبیر نشریه لنست می گوید: دریافته ایم که مصرف الکل یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در جهان است و باید برای جلوگیری از مرگ میلیون ها نفر در سراسر جهان به این دلیل اقدامی بکنیم. این گزاره که نوشیدن الکل برای سلامتی خوب است، دروغی بیش نیست و این مطالعه نادرستی آن را تایید می کند.
به گزارش ایرنا، مطالعه بار جهانی بیماری ها برنامه ای جامع در سطح منطقه ای و جهانی است که میزان مرگ و میر و ناتوانی ناشی از بیماری های اصلی، جراحات و تلفات و عوامل خطر را بررسی می کند.
این مطالعه از سال 1990 با مشارکت 127 کشور و حضور 1800 محقق در موسسه سنجش و ارزیابی سلامت دانشگاه واشنگتن آغاز شد و با همکاری سازمان بهداشت جهانی ادامه یافت. آخرین پژوهش درباره این موضوع در سال 2015 میلادی انجام و نتایج آن سال 2016 منتشر شد.
علمی**9157**1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *