یونان خرید موشک‌های اس ۴۰۰ ترکیه را عامل تهدید منطقه خواند

یونان خرید موشک‌های اس ۴۰۰ ترکیه را عامل تهدید منطقه خواندبه گزارش اسپتنیک، «آوانگلوس آپوستولاکیس» در کنفرانس دفاعی گفت، با خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ توسط ترکیه سامانه‌های دفاعی منطقه در وضعیت دشواری قرار خواهند گرفت.

آپوستولاکیس می‌گوید، در حال حاضر یونان مجبور خواهد شد به منظور تأثیر در حضور سامانه‌های سلاح‌های جدید برنامه‌های دفاعی را به شیوه‌ای متفاوت اجرا کند.

به گفته وزیر دفاع یونان، خرید جنگنده‌های اف ۳۵ و سامانه موشکی اس ۴۰۰ توسط ترکیه در مجموع باعث عدم توازن قدرت در منطقه خواهد شد.

آنکارا در دسامبر سال ۲۰۱۷، توافقی برای خرید سیستم دفاعی هوایی اس ۴۰۰ با مسکو امضا کرد. انتظار می‌رود که اولین محموله تحویلی این موشک‌ها توسط روسیه در ماه ژوئن (خرداد- تیر) صورت گیرد.

در کنار یونان، آمریکا و متحدان وی در ناتو نیز منتقد جدی خرید موشک‌های اس ۴۰۰ ترکیه از روسیه هستند.

روابط آنکارا با واشنگتن در ماه‌های گذشته بر سر تصمیم ترکیه در خصوص خرید سامانه‌های روسی اس -۴۰۰ خدشه‌دار شده و مقامات آمریکایی پیش از این نیز تهدید کرده بودند که در صورت ادامه اصرار آنکارا بر خرید این سامانه‌ها، فناوری تولید جنگنده‌های اف -۳۵ را از این کشور خارج خواهند کرد، تحویل این جنگنده‌ها به ترکیه نیز متوقف‌شده و تولیدکنندگان ترکیه‌ای از برنامه تولید مشترک این جنگنده‌ها حذف خواهند شد.

آمریکا معتقد است که چنین اقدامی در چارچوب ساختار دفاعی غرب همخوانی ندارد و تهدید برای جنگنده‌های اف -۳۵ خواهد بود. ترکیه قصد دارد این نوع از جنگنده را از آمریکا خریداری کند.

هراس آمریکا و سایر کشورهای عضو ناتو این است که رهگیری جنگنده‌های اف ۳۵ در رادارهای سیستم دفاع موشکی اس -۴۰۰ وارد شده و توانایی این جنگ‌افزار در مقابله با روسیه کاهش خواهد یافت.

شبس **۹۴۷۳**۱۶۱۳

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *