یکصد هزار بیمار مبتلا به هپاتیت c در کشور وجود دارد

یکصد هزار بیمار مبتلا به هپاتیت c در کشور وجود داردبه گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر رضا ملک زاده روز سه شنبه در حاشیه بازدید از مرکز کوهورت رفسنجان در جمع خبرنگاران افزود: یکی از برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی این وزارت خانه درمان بیماری هپاتیت C و ریشه کن کردن آن در کشور است.

وی تصریح کرد: رفسنجان به صورت پایلوت جهت حذف این بیماری انتخاب شده تا بیماران آن شناسایی و درمان شوند.

ملک زاده با اشاره به اینکه این طرح به مدت سه سال در رفسنجان اجرا خواهد شد افزود: علت انتخاب رفسنجان برای ریشه کن کردن و حذف هپاتیت C را وجود دانشگاه علوم پزشکی فعال و خیرینی دانست که می توانند در این زمینه کمک های موثری داشته باشند.

وی گفت : خوشبختانه کشورمان به لحاظ بیماری هپاتیت C جزو پاک ترین کشورها است و میزان شیوع کمتر از پنج دهم درصد در کل کشور است.

ملک زاده بااشاره به اینکه یکصد هزار نفر ایرانی مبتلا به هپاتیت C هستند اظهار داشت: امیدواریم تا ۹۰ درصد افراد مبتلا را شناسایی و درمان کنیم که اگر این کار را نکنیم این بیماری تا ۲۰ سال آینده شیوع بالایی پیدا خواهد کرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هزینه شناسایی و درمان فرد مبتلا به این بیماری را سه میلیون تومان عنوان کرد و افزود: برای اجرای برنامه حذف هپاتیت C همه هزینه ها را با کمک دولت و کمک های مردمی تأمین خواهیم کرد چون غالباً افرادی که مبتلا به این بیماری هستند قادر به پرداخت هزینه های درمان نیستند و افرادی هستند که در حاشیه شهرها ساکن یا در زندان ها به سر می برند،

به گفته ملکزاده اگر افراد فقیر، معتاد و دیگر مبتلایان را که در حقیقت مخزن اصلی این بیماری هستند بموقع درمان کنیم جامعه از این بیماری پاک می شود.

وی در رابطه با کمبود داروهای بیماری های پیوندی هم گفت: داروهای بعد از عمل پیوند فوق العاده گران هستند در ایران این داروها را با سوبسید و قیمت مناسب تهیه می کنیم و در اختیار بیماران قرار می دهیم.

دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان جمعیت بالای ۳۵۰ هزار نفر در شهرستان های انار و رفسنجان را تحت پوشش دارد.

۷۴۳۳/ ۵۰۵۴

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *