یک پزشک: شمار ناظران بر فعالیت آرایشگاه ها ناکافی است

یک پزشک: شمار ناظران بر فعالیت آرایشگاه ها ناکافی است


به گزارش پنجشنبه انجمن متخصصان پوست، «مجتبی قمری» در حاشیه هجدهمین کنگره سالیانه این انجمن گفت: گزارش های بسیار زیادی درباره تخلف در آرایشگاه ها و انجام غیرقانونی اقدام هایی مانند لیزر، تزریق ژل و بوتاکس و سولاریوم به انجمن رسیده است.
قمری ادامه داد: گزارشی مبنی بر اقدام به جراحی توسط تکنسین های غیر حرفه ای داشتیم که به مرگ منجر شد. این اقدام ها زیبایی را برای همیشه از افراد گرفته است که دیگر حتی با پول قابل بازگشت نیست.
به گفته وی، انجام اقدام های زیبایی به صورت علمی و تخصصی خوب است اما نه به هر قیمتی؛ زیرا عوارض جبران ناپذیری به همراه دارد که گاهی به ضایعات غیر قابل جبران و حتی مرگ منجر می شود.
وی یادآوری کرد: پوست یکی از بخش های محافظتی بدن است و همه سلول های آن، این وظیفه را به صورت زنجیروار انجام می دهند، چنانچه هر یک از اجزای محافظتی پوست به دلیل ژنتیکی، محیطی و اقلیمی دچار اختلال شود عملکرد آتی دچار مشکل می شود.
قمری گفت: در بعضی مراکز غیر قانونی شمار مراجعه کنندگان به دلایل مختلف زیاد است اما آنها برای انجام فعالیت های زیبایی آموزش تخصصی ندیده اند و مهارت خود را بر اثر آزمون و خطا روی مردم به دست آورده اند.

** راهکار اصلی؛ آگاهی عمومی
عضو انجمن متخصصان پوست ایران تصریح کرد: ما از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواستیم برای جلوگیری از عوارض جبران ناپذیر این مراکز غیرقانونی شفاف سازی کند، همچنین دستگاه های نظارتی، قوه قضاییه و دیگر سازمان های مرتبط با سلامت باید وارد عمل شوند.
وی ادامه داد: از مردم می خواهیم منتظر نباشند دستگاه های دولتی بعد از وقوع حادثه وارد عمل شوند؛ بلکه خودشان برای دریافت خدمات زیبایی پوست باید به متخصص مراجعه کنند.
پزشکان پوست و زیبایی باید مدرک تخصصی دانشگاهی معتبر خود را به مشتری ارائه کنند.
آرایشگاه ها نیز باید مجوز همه نوع خدمات ارایه شده را داشته باشند.
در صورت نیاز به تزریق باید بروشورهای مربوط به مواد تزریقی مطالعه و نوع دستگاه ها بررسی شود.
پاکیزگی پوست، حفظ توازن رطوبت، جلوگیری از خشکی و چربی بیش از اندازه و مراقبت در برابر اشعه فرابنفش خورشید از نکات اصلی و اولیه نگهداری پوست است.
قرار گرفتن در مکان های روباز در معرض مستقیم نور خورشید، استفاده مداوم از حمام های سولار و ژنتیک از عوامل بروز سرطان پوست به شمار می رود.
هجدهمین کنگره انجمن متخصصان پوست ایران از سوم تا پنجم مردادماه در هتل المپیک تهران برگزار شده است.

علمی 9014*1961*

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *