۲۵ درصد مطالبات زعفرانکاران تربت‌حیدریه پرداخت شد

۲۵ درصد مطالبات زعفرانکاران تربت‌حیدریه پرداخت شدنسرین شیبانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، حجم خرید حمایتی زعفران از کشاورزان استان خراسان رضوی را ۶۸ تن و ۸۲۵ کیلوگرم به ارزش بیش از ۶ هزار و ۴۲۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: از این میزان ۱۱ تن و ۶۰۹ کیلوگرم به ارزش هزار و ۱۲۰ میلیارد ریال به کشاورزان تربت‌حیدریه تعلق دارد که ۳۷ درصد حجم تولید شهرستان را شامل می‌شود.
وی ادامه داد: از این میزان خرید در تربت‌حیدریه، پنج تن و ۴۶۷ کیلوگرم زعفران نگین و یک تن و ۳۰۰ کیلوگرم شبه نگین است که از نظر کیفیت رتبه نخست را در استان به خود اختصاص داده است.
وی گفت: تا یکم آذر ماه امسال برای ۲ تن و ۳۵۱ کیلو گرم زعفران به ارزش ۲۳۸ میلیارد ریال، ۵۰ درصد این مبلغ به حساب کشاورزان تربت‌حیدریه واریز شد و در ۲۰ دی ماه نیز برای چهار تن و ۱۶۲ کیلو گرم زعفران، مبلغ ۴۰۹ میلیارد و ۹۷۰ میلیون ریال به آنان پرداخت شد. 

شیبانی با بیان اینکه ۴۷۰ میلیارد ریال از مطالبات زعفرانکاران این شهرستان باقی مانده است افزود: این مبلغ نیز به مرور به حساب زعفرانکاران واریز می‌شود.
وی ادامه داد: طبق ابلاغ وزیر وقت جهاد کشاورزی خرید حمایتی زعفران از نیمه دوم آبان تا ۳۰ آذر ماه توسط ۱۸ مرکز خرید در استان خراسان رضوی انجام شد که در این راستا روزانه بطور میانگین ۳۵۰ کیلو گرم زعفران از ۸۰ کشاورز این منطقه خریداری شد.

از مجموع ۹۰ هزار هکتار اراضی زیرکشت زعفران در خراسان رضوی، هشت هزار و ۷۶۵ هکتار به تربت‌حیدریه اختصاص دارد و میانگین تولید زعفران در این شهرستان چهار کیلوگرم در هر هکتار و در مجموع میزان تولید آن سالانه حدود ۳۶ تن است.
همچنین به ازای هر هکتار زمین زعفران ۲۲۰ نفر روز مشغول کار هستند و از این رهگذر در مجموع ۷۰ هزار نفر اشتغال مستقیم و ۲ تا سه برابر این رقم، اشتغال غیرمستقیم ایجاد می‌شود.

مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت‌حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *