۳۹ انتصاب در ۱۵۶ روز در وزارت بهداشت

۳۹ انتصاب در ۱۵۶ روز در وزارت بهداشتسعید نمکی، روز ۱۳ دی ماه و پس از استعفای سید حسن قاضی‌زاده‌هاشمی از مقام وزارت، با حکم رییس‌جمهوری به عنوان سرپرست وزارت بهداشت منصوب شد و تا روز ۱۵ بهمن که حکم وزارت را با امضای حسن روحانی دریافت کرد ۶ مسوول جدید در دفاتر مختلف این وزارتخانه منصوب کرد. او که در این مدت ۵ نفر از مسوولان وزارت بهداشت را در سمت‌های انتصابی، ابقا کرده بود پس از دریافت حکم رسمی وزارت تا روز ۱۴ خردادماه هم حکم انتصاب ۲۵ مسوول جدید در وزارت بهداشت را امضا کرد که غیر از این تعداد، فقط ۴ نفر در مسوولیت‌های خود ابقا شدند. جالب اینکه بیشترین موارد ابقا در همان دوره سرپرستی و بیشترین موارد انتصاب و برکناری مدیران در ایام پس از دریافت حکم رسمی وزارت اتفاق افتاده است. نکته قابل توجه دیگر هم اینکه اولین حکم انتصاب پس از حضور نمکی در وزارت بهداشت، مربوط به رییس سازمان غذا و دارو بود که پس از استعفای غلامرضا اصغری از ریاست سازمان غذا و دارو، مهدی پیرصالحی با حکم سرپرست وزارت بهداشت به این سمت منصوب شد و قرعه آخرین حکم برکناری هم به نام همین مقام مسوول زده شد و روز ۱۴ خردادماه و فقط سه روز پس از نشست خبری وزیر بهداشت با خبرنگاران و در حالی که پیرصالحی هم در این جلسه، پاسخگوی اصحاب رسانه بود، خبر انتصاب محمدرضا شانه‌ساز به عنوان سرپرست سازمان غذا و دارو و برکناری پیرصالحی از ریاست این سازمان منتشر شد.

علاوه بر این، احکام انتصاب امضا شده توسط نمکی طی ۱۵۶ روز گذشته، غیر از دستور روز سه‌شنبه- ۱۴ خرداد – وزیر برای تشکیل قرارگاه سازمان غذا و دارو و شورای مشورتی دارو و تجهیزات پزشکی کشور است که طی این دستور برخی مسوولان فعلی وزارت بهداشت و برخی مسوولان وزارت بهداشت در دولت‌های هشتم و دهم با امضای وزیر به مسوولیت‌های جدیدی منصوب شدند. اینکه وزیر در انتصاب و برکناری معاونان و مسوولان وزارتخانه متبوع خود مختار است، جای هیچ جدلی باقی نمی‌گذارد اما وقتی طی ۱۵۶ روز سرپرستی و وزارت – که در واقع آغاز کار نمکی در مسند ریاست در حوزه سلامت به شمار می‌آید – ۳۹ انتصاب و برکناری و ابقا صورت می‌گیرد، همان نقد قدیمی را باید وارد دانست که مدیران دولت‌های ایران تا بخواهند دست به قلم ببرند و برای روزهای پیش‌رو برنامه‌ریزی کنند، باید جای خود را به نفرات جدید بسپارند و بنابراین هیچ دوام و ثباتی در نظام مدیریتی کشور، قابل تضمین نیست. علاوه بر این، با این حجم از تغییرات و جابه‌جایی‌ها که چند برابر موارد ابقا به شمار می‌آید آن هم در این بازه زمانی بسیار کوتاه، باید این پرسش را مطرح کرد که در دو سال باقیمانده از دولت دوازدهم، چه تعداد چهره جدید قرار است جای مسوولان فعلی را بگیرند؟ آن هم در حالی که کارشناسانی از قوه مقننه همچون نواب کمیسیون بهداشت مجلس، طی روزهای گذشته در گفت‌وگو با «اعتماد» این تاکید را مطرح کرده‌اند که نظام سلامت در این ایام، بیش از هر نسخه‌ای، نیازمند ثبات و آرامش است تا دستیابی به اهداف موثر مقدور شود.

اشاره: انتصابات و عزل و نصب‌ها بی‌شک جزو اختیارات وزیر است و از آنجایی که وزرا پاسخگوی حقیقی و حقوقی وزارتخانه تحت امرشان هستند، قانونگذار به آنها اختیار داده است تا معاونان و مدیران خود را عزل و نصب کنند. با این حال از آنجایی که لازم است به «تخصص» و «تجربه» بها بدهیم خوب است که با دقت بیشتری به تغییرات و عزل و نصب‌ها توجه کنیم. در این گزارش هیچ نقدی متوجه آقای نمکی، وزیر محترم بهداشت نیست، اما از آنجایی که حجم عزل و نصب‌ها بیش از حد متعارف است ما را بر آن داشت تا به عنوان رسانه مستقل گزارشی از آن را به اطلاع عموم برسانیم. ضمن اینکه چون وزارت بهداشت مستقیم و غیرمستقیم بر سلامت و زندگی شهروندان تاثیر می‌گذارد، دعا می‌کنیم که این تغییر و تحولات به چابکی و موفقیت وزارتخانه منجر شود. اما از این نکته نیز نباید غافل شویم که تقریباً هر چهار روز یک تغییر آن هم برای شش ماه کمی بیش از حد انتظار است.

منبع: روزنامه اعتماد؛ ۱۳۹۸.۰۳.۱۸

گروه اطلاع رسانی **۹۲۸۰**۲۰۰۲

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *