1100 اهداکننده خون در مهاباد واکسن هپاتیت B دریافت کردند

1100 اهداکننده خون در مهاباد واکسن هپاتیت B دریافت کردند


کمال تردست روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح از 10 آبان سال جاری آغاز شد و به طور میانگین ماهانه 300 آمپول به مراجعه کنندگانی که از طرف پایگاه انتقال خون مهاباد معرفی شده اند، این آمپول تزریق شده است.
وی ادامه داد: از ابتدای این طرح 2 هزار آمپول هپاتیت B به این شهرستان اختصاص یافته است که تا آخر بهمن ماه برای دیگر افراد مراجعه کننده برای جلوگیری از بیماری احتمالی هپاتیت B ترزیق خواهد شد.
تردست اضافه کرد: اهداکنندگان مستمر خون در مهاباد برای دریافت این واکسن به پایگاه انتقال خون این شهرستان مراجعه کنند تا پس از بررسی برای تزریق به شبکه بهداشت و درمان معرفی شوند.
وی اظهار داشت: اهداکنندگان مستمر خون که شامل دریافت این واکسن می شوند، باید جزو متولدین سال 1368 به پایین بوده و حداقل سالی 2 بار اقدام به اهدای خون کرده باشند.
مسوول واحد بیماری شبکه بهداشت و درمان مهاباد با بیان اینکه برای ایمن سازی کامل در برابر این بیماری باید سه نوبت واکسن تزریق شود، تاکید کرد: نوبت اول تزریق واکسن در زمان مراجعه، نوبت دوم یک ماه پس از مراجعه نوبت اول و نوبت سوم نیز 6 ماه پس از مراجعه نوبت اول خواهد بود.
تردست با تاکید بر اینکه انجام این واکسیناسیون افراد را در مقابل ابتلا به بیماری‌های کبدی هپاتیت B تا آخر عمر مصون می‌کند، افزود: تزریق واکسن کاملا اختیاری و رایگان بوده و به عنوان یک خدمت و قدردانی از رفتار انسان دوستانه اهداکنندگان مستمر خون انجام می‌شود.
به گزارش ایرنا، 2 هزار اهداکننده مستمر در مهاباد سالانه بیش از 2 بار برای اهدای خون به پایگاه انتقال خون این شهرستان مراجعه می کنند.
پایگاه انتقال خون مهاباد تامین کننده خون مورد نیاز مراکز بیمارستانی شهرستان های جنوب آذربایجان غربی است.
هپاتیت B، نوعی بیماری عفونی ویروسی در انسان است که عامل آن ویروس (HBV) است.
این ویروس از طریق قرار گرفتن در معرض خون یا مایعات بیولوژیکی بدن فرد آلوده قابل انتقال بوده که متداول‌ترین شیوه انتشار این ویروس از طریق استفاده از تزریق درون ‌وریدی، مواد مخدر و رفتارهای پُر خطر جنسی است.
بیشترین آسیب این بیماری متوجه کبد است، ویروس این بیماری می‌تواند سبب هر 2 حالت حاد یا مزمن آن شود که در بسیاری از بیماران در ابتدای آلودگی و عفونت اولیه اثری از نشانه‌های بیماری دیده نمی‌شود و در برخی افراد شروع و توسعه سریع بیماری با استفراغ، زردی پوست، خستگی، ادرار تیره و درد شکم همراه است.
9903/6185/7129

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *