17 هکتار از مراتع بوکان طعمه حریق شد

17 هکتار از مراتع بوکان طعمه حریق شدسیامک صدقی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در پی تماس تلفنی با سامانه ۱۵۰۴ اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مبنی بر وقوع آتش سوزی در مراتع این روستا، بلافاصله مأموران خود را جهت بررسی موضوع به منطقه اعلامی رساندند.

وی با بیان اینکه با رسیدن مأموران منابع طبیعی بلافاصله عملیات اطفای حریق با همکاری مردم روستا آغاز شد، اظهار کرد: به دلیل سخت گذر بودن منطقه و نبود راه مناسب برای بالا رفتن خودرو، این آتش سوزی گسترده پس از ۲ ساعت تلاش مهار شد.

«صدقی» علت این آتش سوزی را بی احتیاطی مردم روستا عنوان کرد و ادامه داد: آتش سوزی در مراتع و مزارع باعث از بین رفتن خاک، آلودگی هوا، تخریب حیات جانوری و از بین رفتن میکرو ارگانیسم‌های سطح خاک می‌شود و در این خصوص مردم باید آگاهانه رفتار کنند.

وی میزان خسارت وارد شده به مراتع را بیش از ۴۵۰ میلیون ریال اعلام کرد و اظهار داشت: ارزش گذاری منابع طبیعی و توجه به آن گامی برای توسعه پایدار کشور به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه بارش های بی سابقه در این شهرستان موجب افزایش پوشش گیاهی منطقه شده و مزارع و مراتع را در خطر آتش سوزی قرار داده است، گفت: ادارات و ارگان‌های مسؤول و مردم باید از آمادگی کامل برای مقابله با هر گونه خطر آتش سوزی در هر نقطه از شهرستان برخوردار باشند.

وی حفاظت از منابع طبیعی و مراتع را یک ضرورت حیاتی و اجتناب ناپذیر دانست و گفت: این امر باید در سطح جامعه به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود.

صدقی بیان کرد: هنگام آتش سوزی مراتع مردم باید بلافاصله از طریق شماره تلفن شبانه روزی رایگان ۱۵۰۴ یگان حفاظت اداره منابع طبیعی را در جریان قرار داده یا در ساعات اداری با شماره ۴۶۲۴۷۰۳۰ اداره منابع طبیعی این شهرستان تماس حاصل کنند.
«صدقی» با اشاره به اینکه در هنگام آتش سوزی مزارع نیز باید با شماره تماس ۱۳۱ امور اراضی جهاد کشاورزی تماس حاصل شود، اضافه کرد: مردم در صورت مشاهده آتش سوزی در محدوده هر روستا بلافاصله مراتب را به شورای آن روستا و روستاهای مجاور اطلاع دهند.
وی افزود: مردم در صورتی که آتش سوزی در زمین‌هایی که فاصله کمی با شهرهای بوکان و سیمینه یا ایستگاه های آتش نشانی روستایی داشته باشد با شماره ۱۲۵ تماس بگیرند.

به گزارش ایرنا این حادثه نخستین آتش سوزی در مراتع بوکان طی سال جاری است؛ سال گذشته نیز پنج مورد حادثه آتش سوزی در این شهرستان روی داد که در آن بیش از ۲۶ هکتار مراتع و اراضی کشاورزی طعمه حریق شد.

در شهرستان بوکان ۱۴۰ هزار هکتار مرتع وجود دارد که ۳۰ هزار هکتار آن مراتع درجه یک با پوشش مناسب، ۷۰ هزار هکتار مراتع درجه ۲ با پوشش متوسط و بقیه مراتع درجه سه با پوشش ضعیف است.

۷۵۱۰/‏۶۱۸۵/‏۳۰۷۲

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *