20 درصد جمعیت کشور در معرض ابتلا به هپاتیت A هستند

20 درصد جمعیت کشور در معرض ابتلا به هپاتیت A هستند


مسعود مردانی روز یک شنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا افزود: افغانستان، پاکستان و عراق از جمله کشورهایی به شمار می آیند که از شیوع بالایی در مورد بیماری هپاتیت A برخوردار هستند، به همین دلیل به افرادی که قصد سفر به این کشورها را دارند توصیه می شود حتما با مشورت پزشک واکسن هپاتیت Aبزنند.
وی، ادامه داد: افرادی که دارای بیماری های مزمن هستند و زنان باردار بیش از سایر افراد در معرض ابتلا به هپاتیت Aهستند و در صورت ابتلا به آن، دچار عوارض خطرناکی می شوند.
مردانی تصریح کرد: خستگی، تب، تهوع، بی‌اشتهایی، اسهال و زردی پوست یا چشم‌ها از علائم هپاتیت Aاست و باید در صورت مشاهده این علائم سریعا به پزشک مراجعه شود.
به گفته این فوق تخصص بیماری های عفونی، دوره نهفتگی یرقان یا هپاتیت نوع A، به طور متوسط چهار هفته است و به این معنی که اگر شخصی با این ویروس تماس داشته باشد حداقل چهار هفته طول می کشد تا علایم بیماری در او ظاهر شود و از اواخر این دوران، دفع ویروس از مدفوع شروع می شود و تا یک هفته بعد از ایجاد زردی، ادامه دارد.
به گزارش ایرنا، هر سال حدود ۵/۱ میلیون مورد ابتلاء به هپاتیت A در سراسر جهان وجود دارد و این بیماری در مناطقی از جهان که وضعیت بهداشتی ضعیفی دارند و آب سالم به اندازه کافی در دسترس نیست رایج تر است.
در کشورهای در حال توسعه حدود ۹۰درصد کودکان تا سن ۱۰ سالگی به این بیماری مبتلا می شوند اما در بزرگسالی مصون هستند.
بیماری حاد هپاتیت A در سال ۲۰۱۰ منجر به مرگ ۱02 هزار نفر شد.
اجتمام **9022 ** 1776

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *