30 درصد سهم سبد هزینه های سلامت به مصرف دارو اختصاص دارد

30 درصد سهم سبد هزینه های سلامت به مصرف دارو اختصاص دارد


دکتر مرتضی خاتمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر این اساس سهم دارو در سبد هزینه های سلامت کشور رقم بالایی را شامل می شود که مصرف بی رویه از جمله دلایل این موضوع محسوب می شود.
نماینده ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تجویز منطقی دارو در کشور ضروری و به بازنگری جدی نیاز دارد، بیشتر وقت ها مشاهده می شود تجویز شمار اقلام دارویی بیش از حد استاندارد است.
خاتمی افزود: تجویز بی مورد داروها به ویژه آنتی بیوتیک ها موجب شده میزان زیادی از داروها بدون استفاده در منازل انبار شود و بروز این مساله علاوه بر اتلاف منابع کشور، اقتصاد خانواده ها را نیز دچار مشکل می کند.
وی خاطرنشان کرد: عموم مردم به این موضوع توجه داشته باشند مصرف بی رویه داروها با عوارض گوناگون، سلامت افراد را تهدید کرده و به عبارتی دیگر سم بشمار می رود.
نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مقابله با مصرف بی رویه دارو از طرفی دنبال کردن الگوی تجویز منطقی دارو، 2مولفه اثر بخش برای به حداقل رساندن مصرف دارو در کشور است.
وی تاکید کرد: استانداردسازی تجویز دارو باید بصورت مستمر در کشور اجرا و هدایت شود و علاوه بر آن نظارت های جدی سازمان های بیمه گر، با پزشکان و موسسه های طرف قرار داد و اعمال سیاست های تشویقی، نقش موثری در تحقق برنامه های یاد شده دارد.
نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی ، نقش رسانه های گروهی را در آگاهسازی و فرهنگ سازی مصرف منطقی دارو در جامعه را نیز اثر بخش خواند و گفت که این موضوع باید بصورت مستمر ادامه یابد و عموم مردم را از عوارض و تبعات خود درمانی مطلع کنند.
9646/8068

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *