31 طرح بهره برداری گیاهان دارویی در خراسان شمالی تهیه شد

31 طرح بهره برداری گیاهان دارویی در خراسان شمالی تهیه شد


علیرضا احمدی اسکویی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برآورد می شود از این سطح، 88 تن گیاه دارویی برداشت شود.
وی گفت: این گیاهان دارویی شامل گونه های زرشک وحشی، باریجه، کتیرا، آویشن و مرزه کوهی است.
وی با بیان اینکه پارسال 23 تن گیاه دارویی در قالب طرح های احیا، برداشت شد گفت: بهره برداران و مجریان طرح ها، امسال حدود 5.5 تن کتیرا و باریجه برداشت کرده اند.
وی خاطرنشان کرد: علت کاهش میزان برداشت گیاهان دارویی، خشکسالی ها است البته برخی عرصه ها، برای جلوگیری از آسیب بیش از حد، استراحت داده می شود و برداشت از آن متوقف می شود.
وی با بیان اینکه برداشت گیاه دارویی از رویشگاه ها و عرصه های طبیعی بدون مجوز با اهداف تجاری ممنوع است گفت: برداشت برای مصرف و در حد چند کیلوگرم مانعی ندارد اما برداشت با رویکرد تجاری، ممنوع است.
احمدی اسکویی اظهار داشت: یکی از مشکلات در حوزه گیاهان دارویی، نبود واحدهای فرآوری است و به علت نبود این واحدها، گیاهان دارویی به صورت خام از استان خارج می شود.
وی با بیان اینکه در خراسان شمالی هیچ واحد فرآوری برای گیاهان دارویی وجود ندارد تصریح کرد: ایجاد کارگاه ها و واحدهای فراوری، می توانند از خروج ارزش افزوده این صنعت جلوگیری کند.
مسئول بهره برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی، کمبود اعتبار را از دیگر دغدغه ها عنوان کرد و افزود: گیاهان دارویی امسال یک میلیارد و 900 میلیون ریال اعتبار دارد که تنها 25 درصد تخصیص یافته است.
در سطح جهان بیش از 30 هزار گونه گیاهی وجود دارد که از این تعداد هشت هزار گونه در ایران شناسایی شده است.
تنوع گیاهان در ایران سه برابر بیش از تنوع این گونه ها در اروپا است و این مزیتی برای این منطقه به شمار می رود.
هشت هزار گونه گیاهی در ایران وجود دارد که 2 هزار و 300 گونه گیاهی از این تعداد، ارزش دارویی دارد و یک هزار و 782 گونه از این گیاهان منحصر ایران است.
در خراسان شمالی هم 350 گونه گیاه دارویی وجود دارد.
سطح زیر کشت گیاهان دارویی خراسان شمالی هزار و 285 هکتار با تولید هزار و 920 تن است که گیاهان دارویی این استان شامل زیره سبز، آویشن باغی، باریجه، نعناع فلفلی، خاکشیر، گشنیز، کدو تخم کاغذی و کتان است.
7185/ 6042

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *