47 آزمایشگاه در روستاهای دورافتاده خوزستان راه اندازی شد

47 آزمایشگاه در روستاهای دورافتاده خوزستان راه اندازی شد


به گزارش ایرنا دکتر شکراله سلمان زاده دوشنبه در آیین تجلیل از فعالان نمونه در عرصه آزمایشگاه در سرسرای شهدای دانشگاه علوم پزشکی اهواز اظهار کرد: با راه اندازی این آزمایشگاه ها مردم به ویژه زنان باردار و افراد سالمند برای انجام آزمایشات خود نیازی به عزیمت به شهر ندارند.
در مجموع 100 آزمایشگاه و مرکز نمونه گیری زیر مجموعه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اهواز در خوزستان فعال است که شامل 60 مرکز نمونه گیری و 40 آزمایشگاه است.
وی افزود: در برخی نقاط نیز مراکز نمونه گیری راه اندازی شد و آزمایشگاه های شهرها نیز به امکانات خوبی تجهیز شدند.
سلمان زاده در خصوص اقدامات تشخیصی و آزمایشگاهی در یک تا 2 سال گذشته اظهار کرد: راه اندازی بخش مولکولی تشخیص اچ آی وی از جمله این اقدامات است که در تشخیص به موقع بیماری به ویژه در نوزاد متولد شده از مادر مبتلا به اچ آی وی مثبت موثر است.
رییس مرکز بهداشت خوزستان ادامه داد: بخش مولکولی تشخیص بیماری سل نیز در این مدت در خوزستان راه اندازی شد که با توجه به اهمیت تشخیص موارد سل مقاوم به درمان، این مساله با راه اندازی این بخش حل شد.
وی بیان کرد: بخش بستری بیماران مقاوم به درمان نیز در دستور کار است که امید است در چند ماه آینده راه اندازی شود.
سلمان زاده در خصوص بیماری های نوپدید به ویژه انواع آنفلوآنزا گفت: در سال های اخیر به عنوان یکی از آزمایشگاه های ساب نشنال در جنوب غرب کشور، خدمات خوبی در زمینه بیماری آنفلوآنزا و تشخیص مولکولی آن ارایه شده است.

** در 10 سال گذشته هیچ مورد بومی مالاریا در خوزستان گزارش نشد
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اشاره به اینکه مالاریا از جمله بیماری های همیشه در کمین خوزستان است ادامه داد: حداقل در 10 سال گذشته هیچ مورد بومی ابتلا مالاریا در این استان گزارش نشده اما موارد ورودی از خارج کشور گزارش شد که با بیماریابی صورت گرفته شناسایی و کنترل شدند.
وی اضافه کرد:با وجود پشه آنوفل و ورود برخی از افراد خارجی به کشور باید مراقب باشیم چون در روزهای اخیر یک مورد مالاریا در یک فرد خارجی گزارش شد که به موقع تشخیص و کنترل شد.
مالاریا به صورت عفونت حاد در بیشتر موارد وخیم و گاهی طولانی و با ویژگی‌ تب متناوب و لرز، کم‌خونی و بزرگی طحال و گاه با ویژگی‌ ساده یا کشنده دیگر خودنمایی می‌کند. انگل مالاریا توسط یک تیره از پشه به نام آنوفل به انسان منتقل می‌شود که این تیره شامل چندین گونه است.
سلمان زاده اظهار کرد: بیماری های واگیر با تلاش آزمایشگاهیان و نظام مراقبت مناسب کنترل شده و نباید رها شود.
رییس مرکز بهداشت خوزستان گفت: در عرصه بیماری های غیر واگیر نیز طرح خطر سنجی این بیماری ها در افراد 30 تا 69 ساله انجام می شود.
وی ادامه داد: علوم آزمایشگاهی می تواند از معماهای پیچیده رمزگشایی کند و گاهی انجام یک آزمایش کلید حل یک معمای بزرگ است و جان یک انسان را نجات می دهد.
سلمان زاده بیان کرد: فعالان حوزه علوم آزمایشگاه سنگربانان گمنامی هستند که گاهی برای انجام یک تشخیص صحیح، سلامت خود را به خطر می اندازند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اشاره به نقش فعالان حوزه علوم آزمایشگاهی در کنترل طغیان ها و تشخیص به موقع اپیدمی ها گفت: خوزستان به دلیل شرایط جغرافیایی، بومی بسیاری از بیماری ها است و در سال 1394، اپیدمی بیماری التور در شهر اهواز اتفاق افتاد و با تشخیص به موقع آزمایشگاهیان، این بیماری بدون مرگ و میر کنترل شد.

** علوم آزمایشگاهی در خوزستان به خودکفایی رسیده است
قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیز اظهار کرد: امروز همه رشته ها مانند زنجیره یکدیگر را تکمیل می کنند و علوم آزمایشگاهی از شاه رشته های علوم پزشکی است که در تشخیص، درمان و پیشگیری نقش مهمی دارد.
رمضان احدی بیان کرد: رشته علوم آزمایشگاهی سال ها است در سطح خوزستان به تکامل و خودکفایی رسیده و مردم برای انجام آزمایشات خود به خارج از اهواز عزیمت نمی کنند.
وی بیان کرد: نگاه دانشگاه علوم پزشکی به حوزه هایش یکسان و یکسو است و تلاش می کند حوزه های دولتی و خصوصی در کنار هم رشد کنند.
به گزارش ایرنا در این آیین 80 نفر از فعالان نمونه عرصه آزمایشگاه خوزستان تجلیل شدند.
3004/ 6037

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *