6 مرکز دانشگاهی کشور به تجهیزات پیشرفته علوم شناختی مجهز شد

6 مرکز دانشگاهی کشور به تجهیزات پیشرفته علوم شناختی مجهز شد


به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مسئول کارگروه ایمپلنت مغزی ستاد توسعه علوم وفناوری های شناختی معاونت علمی بیان کرد: این اقدام در راستای تمرکز بر تربیت و آموزش نیروی انسانی متخصص و همچنین تجهیز آزمایشگاهها و آماده سازی ابزارها و زیرساختهای مورد نیاز حوزه علوم شناختی در مراکز علمی و تخصصی انجام می شود و به عنوان یک اولویت در راهبرد ستاد جایگاه ویژه ای دارد.
محمدحسین مقامی ادامه داد: ستاد توسعه علوم شناختی معاونت علمی می کوشد با فراهم آوردن زمینه های حمایتی، فرصت های مطالعاتی و تحقیقاتی گسترده تری را برای دانشجویان، اعضای هیات علمی و متخصصان در حوزه های علوم شناختی مهیا کند و گامی عملی در امر تربیت کارشناسان آزمایشگاهی در حوزه های علوم شناختی برداشته شود.
وی اظهار کرد: با حمایتهای این ستاد، 6 مرکز درمانی و دانشگاهی به دستگاهها و تجهیزات پیشرفته از جمله سیستم ثبت فعالیت های الکتریکی مغز (الکتروانسفالوگرام) 64 کاناله مجهز شدند.
به گفته مقامی، در راستای ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی و استفاده از ظرفیت و پتانسیل های بالقوه در سطح مراکز علمی و تخصصی با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی آزمایشگاه مشترک علوم شناختی دانشگاه اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی این استان ایجاد و به برخی از تجهیزات و فناوری های پیشرفته از جمله به دستگاه «رهگیر چشمی» مجهز شد؛ سیستم «رهگیر چشمی» وسیله ‌ای برای تعیین موقعیت چشم وحرکات آن است و در تحقیقات بر روی سیستم بینایی در آزمایشگاه‌های علوم اعصاب و روانشناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی گفت: با حمایت های ستاد آزمایشگاه مشترک علوم شناختی این دو مرکز آموزش عالی سال گذشته به دستگاههای ثبت سیگنال های عصبی، تحریک الکتریکی فراجمجمه ای و نیز دستگاه ثبت فعالیت های مغزی مجهز شد.
مقامی با اشاره به فعالیت های ستاد برای توسعه علوم شناختی گفت: ستاد از یک سو سیاست تشویق و ترغیب محققان و متخصصان برای دستیابی به خودکفایی و بومی سازی تجهیزات در حوزه علوم شناختی را مورد حمایت و پشتیبانی قرار دهد و از سوی دیگر دانش علوم شناختی در مراکزعلمی و دانشگاهی توسعه و گسترش یابد.
وی سایر اقدامات ستاد در این حوزه را برشمرد و گفت: با حمایت ستاد آزمایشگاه عصب شناختی بیمارستان تخصصی روانپزشکی روزبه تهران و دانشگاه خوارزمی نیز به دستگاه «الکتروانسفالوگرام 64 کاناله» ( ثبت فعالیت های الکتریکی مغز) و آزمایشگاه روانشناسی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز به دستگاه های «رهگیر چشمی» و «تحریک الکتریکی فراجمجمه ای» مجهز شدند و با هدف ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی یک دستگاه «الکتروانسفالوگرام» 64 کاناله (ثبت فعالیت های الکتریکی مغز) برای تجهیز آزمایشگاه شناختی دانشگاه هنر اسلامی تبریز در اختیار این نهاد علمی – آموزشی قرار گرفت.
براساس این گزارش، کمک به ارتقای امنیت ملی کشورمان با استفاده از علوم و فناوری‌های شناختی در عرصه‌های ملی و بین‌المللی، یکی از اولویت‌های جدی ستاد محسوب می شود و به واسطه حمایت های این ستاد بسیاری از تجهیزات و امکانات مورد نیاز طرح های تحقیقاتی و علمی در داخل کشور ساخته و تامین می شود و تلاش های وسیع با هدف کاهش وابستگی ها و صرفه جویی های ارزی در این زمینه همچنان ادامه دارد.
به اعتقاد مدیران ارشد ستاد علوم شناختی، توانمندی در تامین زیرساخت‌ها و ابزارهای مورد نیاز ارائه‌کنندگان خدمات شناختی یکی از الزامات موفقیت برنامه‌های توسعه و تعالی ارائه خدمات شناختی در کشور محسوب می شود.
علمی ** 9340** 1055

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *