80 هزار مبتلا به هپاتیت C در کشور سابقه زندان و اعتیاد دارند

80 هزار مبتلا به هپاتیت C در کشور سابقه زندان و اعتیاد دارند


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از شبکه هپاتیت ایران، دکتر سید موید علویان اظهار داشت: یکی از ابتلا و مرگ بیماران خاص مانند هموفیلی و تالاسمی به سبب تزریق خون آلوده و کنترل نشده قبل از سال 1375 است.
وی گفت: هپاتیت C بیش از ایدز در دنیا قربانی می گیرد و بار بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی فراوانی را بر دولت و مبتلایان تحمیل می کند.
به گفته علویان، عمده ترین راه انتقال این بیماری در ایران، استفاده از سرنگ مشترک آلوده در معتادان تزریقی می باشد که می تواند سلامت آنها را به مخاطره بیندازد.
رئیس شبکه هپاتیت ایران گفت: کودکان کار و زباله گرد به دلیل اشتغال در محیط های آلوده و تماس با وسایل برنده در معرض ابتلا به هپاتیت C هستند.
وی بیان داشت: زنان بدسرپرست به دلیل روابط جنسی پرخطر و اعتیاد بیش از سایرین در معرض بیماری های منتقله خطرناک همچون هپاتیت C قرار دارند.
علویان افزود: کنترل سلامت خون در سال های اخیر و نیز انقلابی که در عرصه درمان هپاتیت C در دنیا رخ داده، شرایط مناسبی را جهت کنترل از بروز موارد ابتلای جدید و درمان قطعی هپاتیت C فراهم کرده است.
رئیس شبکه هپاتیت ایران ادامه داد که در حال حاضر داروهای ایرانی با هزینه بسیار پایین و اثربخشی معادل داروهای خارجی امکان درمان قطعی این بیماری و حذف هپاتیت C را در سراسر کشور میسر ساخته است، به طوری که هپاتیت C در بیماران خاص در برخی استان ها ریشه کن شده و تا حذف کامل آن در تمام استان ها تنها 3 سال فرصت باقی است.
علویان داشت: ویروس هپاتیت C همانند هپاتیت B از طریق تماس خونی، فرآورده های خونی آلوده و تماس جنسی پرخطر انتقال می یابد.
رئیس شبکه هپاتیت ایران افزود: طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی و برنامه ای که در وزارت بهداشت مطرح شده، برنامه ریزی شده است تا در 15 سال آینده هپاتیت C در ایران ریشه کن شود اما با وجود 190 هزار مبتلا به این بیماری در ایران درمان و کاهش نرخ ابتلا بدون همکاری آحاد جامعه میسر نخواهد بود.
علمی ** 1201 **2017

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *