90 درصد کودکان 6 ساله ایرانی پوسیدگی دندانی دارند

90 درصد کودکان 6 ساله ایرانی پوسیدگی دندانی دارند


به گزارش روز یکشنبه ایرنا از انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، دکتر محمدحسین خوشنویسان اظهار داشت: فقط چهار درصد از نوجوانان 15 ساله فاقد پوسیدگی و دارای دندان های کاملا سالم هستند.
رئیس مرکز همکاری سازمان بهداشت جهانی، افزود: موضوع سلامت دهان و دندان ابعاد وسیعی دارد؛ در تعریف سازمان بهداشت جهانی، فردی کاملا سالم تلقی می شود که از نظر فیزیکی، روانی و اجتماعی در سلامت کامل باشد. به عبارت دیگر، اگر فردی از تمام جهات سالم باشد اما دهان و دندان های سالمی نداشته باشد، این شخص طبق تعریف، فرد سالمی محسوب نمی‌شود.
وی افزود: میزان شیوع پوسیدگی دندان در کشور ما بسیار بالا است و به یک اپیدمی تبدیل شده است؛ فقط 12 درصد کودکان 6 ساله هیچ مشکلی در دهان خود ندارند و بقیه افراد از سلامت کامل دندان ها برخوردار نمی باشند (آمار کشوری سال ١393)
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: اگر شاخص بین‌المللی سلامت دهان برای کودکان 12ساله را درنظربگیریم، آمار پیمایش کشوری در سال 1391 نشان می دهد که 27.4 درصد از این کودکان فاقد دندان های پوسیده هستند اما با گذشت سه سال، حدود 27درصد از این دندان های سالم دچار پوسیدگی می شوند، به نحوی که فقط 0.4 درصد از نوجوانان 15 ساله دندان های سالم خواهند داشت؛ این آمار همچنین نشان می‌ دهد که با افزایش سن، به دلیل کمبود آگاهی و عدم انجام مراقبت های فردی لازم، اغلب دندان ها یکی پس از دیگری دچار پوسیدگی می شوند.
خوشنویسان گفت: آمار ملی نشان می دهد که وضعیت سلامت دهان در افراد سالمند به مراتب بدتر شده به نحوی که به طور متوسط از 32 دندان، حدود 25 دندان سالمندان کشور پوسیده یا کشیده شده است؛ به نحوی که بیش از 50 درصد سالمندان کشور دچار بی دندانی کامل هستند.
وی همچنین تصریح کرد: اگر ما هیچ مداخله ای انجام ندهیم، این مشکلات پیوسته در سطح جامعه افزایش می یابد و شاخص بی دندانی کامل را بیش از پیش بیشتر خواهد کرد؛ البته مساله به اینجا ختم نمی‌شود، زیرا بیماری های دهان دارای ارتباط مستقیم با بیماری های سیستمیک هستند و از این طریق بار بیماری های دهان را تا 20 برابر افزایش می دهد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: بر اساس پژوهش های انجام شده اگر فردی دچار بیماری ‌های دهان به خصوص بیماری های لثه شود، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، ریوی، کلیوی، آرتریت روماتوئید و در زنان باردار خطر زایمان زودرس و تولد نوزاد کم‌ وزن می تواند افزایش یابد؛ بنابراین با اهمیت دادن به سلامت دهان و انجام مراقبت های فردی لازم می توان بخش قابل توجهی از تخت بیمارستان ها را خالی کرد. به عبارت دیگر سرمایه گذاری در بخش ارتقای سلامت دهان بسیار باارزش و مقرون به صرفه است اما برخی از بخش های مهم آن تاکنون مغفول مانده است.
وی گفت: حدود 2 سال است که در کشور ما طرح تحول سلامت دهان در حال اجرا است و امیدواریم از این طریق بتوانیم خدمات مناسبی را در راستای ارتقای سلامت دهان و به تبع آن ارتقای سلامت عمومی کل افراد جامعه فراهم کنیم.
همایش سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران از 27 تا 29 تیرماه در تهران برگزار می شود.
علمی**1834**1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *