95 درصد از واکسن و داروهای دامی در داخل تولید می شود

95 درصد از واکسن و داروهای دامی در داخل تولید می شود


علی رضا رفیعی پور روز دوشنبه در جریان سفر یکروزه خود به مهاباد که به منظور بهره برداری از بزرگترین واحد کشتارگاهی غرب کشور انجام شد، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: علاوه بر این هم اکنون بیش از 30 درصد از واکسن های مورد نیاز طیور نیز در داخل تامین می شود.
وی گفت: خوشبختانه مواد اولیه مورد نیاز برای تولید واکسن ها و داروهای دامی نیز که می تواند نیاز یکسال کشور را تامین کند، از خارج وارد و نیز در داخل کشور خریداری شده است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد، ضمن اینکه کارخانه های تولید دارو و واکسن بطور منظم در حال فعالیت هستند.
رفیعی پور با بیان اینکه واکسن دام و طیور به میزان کافی برای مقابله با بیماری ها مختلف در کشور ذخیره سازی شده است، اضافه کرد: علاوه بر این بخشی از مازاد تولیدات داروهای دامی و واکسن نیز به خارج صادر می شود.

** بیماری آنفلوانزای پرندگان کنترل شده است
رییس سازمان دامپزشکی گفت: با تدابیر کارشناسان دامپزشکی از جمله رصد، پایش و تشخیص به موقع و با تفویض اختیارات به همکاران استانی، بیماری آنفلوانزای پرندگان در سالجاری به خوبی کنترل شده است.
وی افزود: در حالی که طی سال های 1395 و 1396 ایران و بیش از 60 کشور دیگر در حوزه اروپا و آسیا با طغیان این بیماری مواجه شده بود، با اقدامات به موقع پیشگیرانه از جمله واکسیناسیون به موقع جمعیت طیور در حوزه تخمگذار این بیماری به میزان 95 درصد در سال جاری مهار شد.
رفیعی پور اضافه کرد: با اجرای رصد، پایش و آزمایش های لازم در حوزه مناطق وحشی از جمله تالاب ها، مناطق روستایی و صنعتی و واکسیناسیون هدفمند، نگرانی در زمینه بروز این بیماری تا پایان امسال وجود ندارد.
وی با بیان اینکه پارسال 24 استان کشور درگیر بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بودند و بیش از25 میلیون قطعه طیور بر اثر این بیماری در کشور تلف شدند، گفت: کاهش این بیماری در کشور نشان دهنده ارتقای سطح آگاهی مردم و اقدامات پیشگیرانه سازمان است.
رفیعی پور یادآوری کرد: اگر اقدامات پیشگیرانه و پایش های مستمر دامپزشکی در سراسر کشور و اطلاع رسانی و ارتقای آگاهی مردم برای رعایت نکات بهداشتی از طریق رسانه ها نبود، امسال شاهد خسارات جبران ناپذیری در خصوص آنفلوانزای فوق حاد پرندگان می شدیم.
با حضور وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان دامپزشکی کشور، کشتارگاه صنعتی طیور مهاباد در زمینی به وسعت چهار هکتار و زیربنای هشت هزار مترمربع و ظرفیت کشتار روزانه چهار تا 6 هزار قطعه انواع طیور با سرمایه گذاری 200 میلیارد ریال به بهره برداری رسید.
6185/518

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *